• Home
  • Wiadomości
  • FIZJOTERAPEUCI KRYTYCZNIE O ZMIANACH W REFUNDACJI WYROBÓW MEDYCZNYCH

FIZJOTERAPEUCI KRYTYCZNIE O ZMIANACH W REFUNDACJI WYROBÓW MEDYCZNYCH

Avatar By on 25 lipca 2016 0 316 Views

Brak oceny skutków wprowadzanych zmian, ograniczenie dostępności wyrobów medycznych dla pacjentów, błędy uniemożliwiające funkcjonowanie przepisów w praktyce i brak konkretnego wskazania, w których obszarach obecne zasady refundacji i dystrybucji wyrobów medycznych są nieefektywne – to najważniejszej uwagi fizjoterapeutów z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii do proponowanych przez resort zdrowia zmian w mechanizmie refundacji wyrobów medycznych.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii zgłosiło zastrzeżenia do noweli ustawy refundacyjnej, którą resort zdrowia chce zmienić zasady refundacji wyrobów medycznych. Jednocześnie fizjoterapeuci zwracają się do ministra zdrowia o wydłużenie terminu konsultacji publicznych min. do końca 2016 r.

Zarzuty fizjoterapeutów dotyczą przede wszystkim braku analizy skutków zmian w refundacji wyrobów medycznych. Nie wiadomo co się stanie z dostępem pacjentów do sprzętu medycznego – uważają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i dodają, że resort zdrowia nie zaprezentował żadnego modelu przyszłych rozwiązań, nawet na wybranej grupie wyrobów.

Zdaniem fizjoterapeutów – po zmianach w ustawie – drastycznie ograniczony zostanie dostęp pacjentów do wyrobów medycznych na zlecenie, a ich cena wzrośnie w uwagi na wymóg ponownego uzyskania certyfikatu. Procedura tzw. „recertyfikacji” jest płatna. PTF wskazuje także na brak podmiotu, który byłby odpowiedzialny za podział marży między wszystkich uczestników obrotu wyrobami medycznymi.

W ocenie fizjoterapeutów Ministerstwo Zdrowia nie uzasadniło potrzeby zmian w przepisach dotyczących wyrobów medycznych. Zróżnicowanie cen w ramach kontraktów z NFZ nie powinno być ich powodem – uważa PTF.

AS
Źródło: PTF