FIZJOTERAPEUTA WYSTAWI ZLECENIE NA WYROBY MEDYCZNE

Avatar By on 31 maja 2017 0 298 Views

Weszły w życie przepisy, na podstawie których zlecenie na wyroby medyczne będzie mógł wystawić fizjoterapeuta i lekarz w trakcie specjalizacji. Zmieniły się też zasady użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci.

Podpisane pod koniec maja rozporządzenie ministra zdrowia rozszerza dla niektórych wyrobów katalog osób uprawnionych do wystawiania zleceń, m.in. o fizjoterapeutów oraz nadaje uprawnienia do ich wystawiania lekarzom będącym w trakcie specjalizacji. Zlecenia na ortezy i gorsety ortopedyczne będzie mógł wystawiać neurochirurg, a na zestawy infuzyjne – internista i lekarz POZ. Lekarze rodzinni wystawią też zlecenie na protezę piersi, perukę, cewnik i wózek inwalidzki.

Na zmianach skorzystają niepełnosprawne dzieci

W związku z licznymi prośbami pacjentów o umożliwienie w uzasadnionych medycznie przypadkach skrócenia okresu użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci, wprowadzono taką zmianę. Jak podkreśla MZ, rozwiązania te mają poprawić dostępność do wyrobów medycznych. Niepełnosprawne dzieci i kobiety w ciąży powikłanej będą miały prawo do refundacji wyrobów medycznych znajdujących się na wykazie do wysokości limitu. O tym ile i jakiego rodzaju sprzętu potrzebuje pacjent, za każdym razem będzie decydował lekarz.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ