MINISTERSTWO ROZWOJU KRYTYKUJE POMYSŁY MZ

Avatar By on 6 czerwca 2017 0 313 Views

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz potwierdził dzisiaj, że ministerstwo nie rezygnuje z dalszych zmian na rynku farmaceutycznym. W pierwszej kolejności MZ chce dokończyć prace nad refundacją wyrobów medycznych. Ale sukces wcale nie jest pewny. Bardzo krytycznie o projekcie wypowiadają się przedstawiciele ministerstwa rozwoju.

– Wycofajcie się z tego projektu. To nie jest dobra propozycja i w takim kształcie może przynieść więcej szkód niż korzyści – apelował dziś do wiceministra Marka Tombarkiewicza Jan Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w ministerstwie rozwoju podczas konferencji na temat polityki lekowej. W ten sposób przedstawiciel MR ocenia propozycję zmian w refundacji wyrobów medycznych, nad którymi MZ pracuje już od wielu miesięcy. Dwa tygodnie temu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało najnowszą wersję projektu.

Projekt wzbudza kontrowersje

Pierwszy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej trafił do konsultacji społecznych w czerwcu ubiegłego roku. Wzbudził ogromne kontrowersje. Poza zapisami, które dotyczy obowiązujących procedur przy podejmowaniu decyzji o refundacji leków, zawierał szereg nowych, systemowych rozwiązań. Najistotniejsze zmiany miały dotyczyć refundacji wyrobów medycznych. Zgodnie z projektem miały one przechodzić ścieżkę podobną do tej, którą teraz przechodzą leki (m.in. obowiązek uzyskania opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz negocjacje z Komisją Ekonomiczną).

W projekcie uwzględniono też możliwość wprowadzenia dopłat, jakie pacjenci mogliby uiszczać w szpitalach, do wyrobów medycznych które nie będą objęte refundacją (np. do wyższej klasy soczewek). Za przygotowanie projektu odpowiedzialny był były już wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Uwzględnił w nim autorskie pomysły, m.in. dotyczące tzw. systemu RTR (Refundacyjnego Trybu Rozwojowego). Miał on premiować w procesie refundacyjnym firmy, które inwestują w Polską gospodarkę. Po odejściu Łandy z ministerstwa zdrowia projektem zajmuje się wiceminister Marek Tombarkiewicz. Dziś potwierdził, że MZ nie rezygnuje z tej koncepcji.

Będzie kolejny konflikt w rządzie?

To już nie pierwszy zdrowotny projekt, przy którym w rządzie nie ma jednomyślności. Z wicepremierem Morawieckim ministerstwo zdrowia starło się już wcześniej przy okazji ustawy „apteka dla aptekarza” czy minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Wygląda na to, że wyroby medyczne będą kolejnym punktem spornym.

Aleksandra Smolińska

Foto: KPRM