TYLKO 281,8 MLN ZŁ NA SPECUSTAWĘ

Avatar By on 12 września 2017 0 356 Views

Ustawa mająca poprawić dostęp do świadczeń medycznych i wyposażenie placówek będzie mieć w tym roku nie 2,8 mld zł budżetu, a jedynie 281,8 mln zł. Maksymalny limit wydatków budżetu państwa dla części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia- 147,8 mln zł oraz dla części będącej w dyspozycji wojewodów – 134 mln zł. Tak wynika z najnowszej wersji projektu, która dziś o 15:00 stanie na rządzie.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej miała znacząco skrócić kolejki do świadczeń m.in. usunięcia zaćmy i wszczepienia endoprotez. Zapisy o skracaniu kolejek jednak całkowicie zniknęły z projektu ustawy.

Dodatkowo ustawa przewidywała pieniądze na wyposażenie w sprzęt placówek medycznych m.in. onkologicznych, neonatologicznych i pediatrycznych. Te elementy zachowano.

Wysokość finansowania została dramatycznie obcięta względem planów resortu zdrowia. A z oceny skutków regulacji przedstawianej standardowo na 10 lat wynika, że to jednorazowy zastrzyk gotówki.

Jaki będzie podział pieniędzy 147,8 mln zł?

63,8 mln zł trafi na zakup sprzętu w zakresie onkologii, pediatrii i chirurgii dla oddziałów klinicznych w szpitalach klinicznych i na bazie obcej oraz centrów onkologii. Kolejne 60 mln zł to koszt zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Od 12 do 24 mln zł to planowany koszt zakupu 16 dentobusów, po jednym dla każdego województwa w zależności od ceny dentobusu. Udostępnianie dentobusu przez wojewodę następować będzie nieodpłatnie, a wszelkie koszty utrzymania i eksploatacji ww. pojazdów będą pokrywane przez świadczeniodawców, którym zostaną one udostępnione.

Na co trafi 134 mln zł za pośrednictwem wojewodów?

Kwota 134 mln zł ma trafi na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w 20 tys. szkół (wg dostępnych informacji szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jest ok 23 tys., w części z nich są już gabinety profilaktyki zdrowotnej). Koszt wyposażenia gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkole, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wynosi 6700 zł i tyle maksymalnie placówka dostanie z budżetowych pieniędzy.

Jest jeszcze nadzieja?

Z zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego wynika, że rozmowy w sprawie większego wsparcia będą się jeszcze toczyć w kolejnych miesiącach i łącznie może wynieść 1-1,5 mld zł.