• Home
  • Wiadomości
  • ZA MAŁO CZASU NA DOSTARCZENIE DOBREGO SPRZĘTU MEDYCZNEGO

ZA MAŁO CZASU NA DOSTARCZENIE DOBREGO SPRZĘTU MEDYCZNEGO

Avatar By on 14 września 2017 0 332 Views

Przyjęty przez rząd i Komisję Zdrowia projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej zakłada zakup sprzętu i aparatury medycznej, wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i tzw. dentobusów. Konfederacja Lewiatan oraz Pracodawcy RP uważają, że firmy będą miały bardzo mało czasu, aby przygotować i zrealizować zamówienia w wyznaczonym terminie.

Ogólna pula pieniędzy przeznaczonych na zakup dodatkowego sprzętu do końca 2017 r. wynosi 281,8 mln zł.

Planowany jest zakup sprzętu do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia (laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy czy kolonoskopy), a w przypadku dzieci – bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny (np. nowoczesne utrasonografy) oraz poszerzenie infrastruktury intensywnej terapii noworodka.

W przypadku dentobusów wymagania zostaną określone w rozporządzeniu dotyczącym świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego oraz w akcie regulującym szczegółowe kryteria wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

– Z zainteresowaniem i niecierpliwością czekamy na szczegółowy plan wydatków. Oczywiście każde środki rozsądnie przeznaczane na ochronę zdrowia są niezbędne. Niemniej jednak informacja ta powinna być przekazana wcześniej. Szczególne znaczenie ma fakt, że w większości przypadków konieczne będzie rozpisanie konkursów i ewentualni oferenci będą pod dużą presją czasową, aby przygotować i zrealizować zamówienie w terminie wyznaczonym przepisami prawa – wskazuje mec. Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Część ekspertów uważa, że krótki termin na dostarczenie sprzętu może oznaczać, że do polskich placówek medycznych trafią urządzenia, które są na stanie dostawców, ponieważ cieszyły się małym zainteresowaniem.

AS
Źródło: Konfederacja Lewiatan