• Home
  • Wiadomości
  • RZECZNIK PRAW PACJENTA ZA ZWIĘKSZENIEM REFUNDACJI WYROBÓW MEDYCZNYCH

RZECZNIK PRAW PACJENTA ZA ZWIĘKSZENIEM REFUNDACJI WYROBÓW MEDYCZNYCH

Avatar By on 15 grudnia 2017 0 309 Views

Rzecznik Praw Pacjenta zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Proponowane przez Rzecznika zmiany dotyczą m.in. zwiększenia limitu finansowania na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, podkłady lub wkłady anatomiczne.

Bartłomiej Chmielowiec zwrócił również uwagę na kryterium przyznawania worków stomijnych proponując zmianę grupy z „przetoka ślinowa” na „przetoka zewnętrzna”. W opinii Rzecznika postulowana zmiana uwzględni możliwość zabezpieczenia potrzeb pacjentów, którzy zmagają się z problemami w zaopatrzenie przetok trzustkowych, żółciowych, moczowych lub na innych organach. To bardzo potrzebna zmiana, która znacząco poprawi sytuację tej grupy pacjentów, wpływając przede wszystkim na skrócenie czasu niezbędnego na wyleczenie – dodaje Rzecznik.

Rzecznik Praw Pacjenta wskazał też, że krąg osób uprawnionych do otrzymania zlecenia na sensor/elektrodę do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) bezpodstawnie dyskwalifikuje pacjentów, którzy ukończyli 26 rok życia. – Projektowana zmiana nie powinna wprowadzać cenzusu wieku pacjentów, który de facto dyskwalifikuje większość pacjentów obciążonych hiperglikemią – uważa Bartłomiej Chmielowiec.

O planowanych zmianach w refundacji wyrobów medycznych pisaliśmy tutaj. Wczoraj do projektu Ministerstwa Zdrowia odniosła się również Izba Gospodarcza POLMED, która zrzesza producentów wyrobów medycznych. O uwagach Izby szerzej pisaliśmy tutaj.

AS
Źródło: RPP
Foto: RPP