• Home
  • Wydarzenia
  • PACJENCI I LEKARZE: INNOWACYJNE WYROBY MEDYCZNE SZANSĄ NA NORMALNE FUNKCJONOWANIE

PACJENCI I LEKARZE: INNOWACYJNE WYROBY MEDYCZNE SZANSĄ NA NORMALNE FUNKCJONOWANIE

Avatar By on 9 marca 2018 0 321 Views

Izba POLMED w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zorganizowała panel o nietypowej formule. Wzięli w nim udział zarówno pacjenci, jak i lekarze omawiając znaczenie innowacyjnych wyrobów medycznych. Swoim spontanicznym udziałem w panelu zaskoczył uczestników Kongresu sam Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski. Zapowiedział on, że podejmie starania, aby pacjenci mieli lepszy dostęp do innowacyjnych rozwiązań.

Panel zorganizowany przez Izbę stanowił rozpoczęcie kampanii społecznej Innowacyjne wyroby medyczne ratują życie i zdrowie pacjentów. Uczestnicy debaty, to osoby, które z innowacjami medycznymi obcują na co dzień. Pierwsza z historii dotyczyła pacjentki z chorobą Parkinsona. Wyrób medyczny, który został zastosowany w jej leczeniu, pozwolił p. Lucynie Gorzałce na powrót do normalnego życia. Jak powiedziała jej lekarka, Profesor Magdalena Boczarska-Jedynak, operacja całkowicie odmieniła obraz choroby. Dzięki wszczepionemu stymulatorowi mózgu pacjentka z osoby całkowicie uzależnionej od pomocy innych stała się aktywną, niezależną kobietą.

Kolejny przykład innowacyjnych technologii przedstawiono na podstawie historii p. Mariana Żmija, który przeszedł specjalistyczną operację okulistyczną z zastosowaniem innowacyjnego wyrobu medycznego. Zabieg, dzięki któremu pacjent może prowadzić samochód wykonała prof. Mrukwa-Kominek. Nowoczesne soczewki, które zostały zastosowane, pozwoliły Panu Marianowi zrzucić okulary i pozbyć się ogromnej lupy do czytania.

Pani Anita Pietruszczak od urodzenia jest pacjentką kardiologiczną. Wszystkie wcześniejsze rozwiązania stosowane w jej leczeniu nie umożliwiały jej sprawnego funkcjonowania. Po interwencji Prof. Oskara Kowalskiego i prof. Adama Sokala pani Anita została zaopatrzona w innowacyjny wyrób medyczny, dzięki któremu w tej chwili może uprawiać sport i, jak sama z uśmiechem oznajmiła, korzystać z młodości.

Kręgozmyk to ciężkie schorzenie kręgosłupa, polegające na przesuwaniu się kręgów względem siebie. Jan Chmiel, pacjent dr J. Pieniążka, cierpiący na to schorzenie, opowiedział jak wyglądało jego życie przed wszczepieniem innowacyjnego implantu, który przyczynił się do zniwelowania skutków choroby. Wcześniejsze metody leczenia nie pomagały, a ból uniemożliwiał normalne funkcjonowanie.

Dzięki innowacyjnemu wyrobowi medycznemu do pełnej sprawności i pracy zawodowej wrócić mógł dr Andrzej Nabzdyk, który po wypadku stracił nogę. Zastosowanie nowoczesnej protezy umożliwiło mu powrót do pracy i ratowania życia ludzi już po 180 dniach.

Jako lekarz odczuwam satysfakcję, patrząc na pacjenta, który dzięki wyrobom medycznym może wrócić do pełni sprawności.

To są przykłady świetnie dobranych technologii do potrzeb pacjentów. Jako lekarz odczuwam satysfakcję patrząc na pacjenta, który dzięki innowacyjnym technologiom, może wrócić do pełni sprawności – stwierdził Minister Szumowski.

AS
Źródło: mat. pras.