• Home
  • Wiadomości
  • SPRZĘT MEDYCZNY I LEKI DROŻSZE O 25 PROC. PODATEK D. TRUMPA

SPRZĘT MEDYCZNY I LEKI DROŻSZE O 25 PROC. PODATEK D. TRUMPA

Avatar By on 9 kwietnia 2018 0 304 Views

Stymulatory, sztuczne stawy, defibrylatory. Wypełnienia dentystyczne, pigułki antykoncepcyjne i szczepionki. Wszystkie te wyroby są wykonywane w Chinach i wszystkie mogą wkrótce znacząco podrożeć.

Wiele leków i urządzeń medycznych, a także składników leków i części do sprzętu pochodzących z Chin administracja prezydenta Trump chce objąć 25-procentowym podatkiem.

12 proc. urządzeń medycznych sprowadzanych do USA pochodzi z Chin

W ostatnich latach chińska produkcja sprzętu medycznego przeszła poważną zmianę – z produkcji przedmiotów jednorazowych, takich jak rękawiczki chirurgiczne, do bardziej skomplikowanych, takich jak części do rezonansu magnetycznego.

Jeden z analityków szacuje, że około 12 procent urządzeń medycznych sprowadzanych do Stanów Zjednoczonych pochodzi z Chin – to skala około 3 miliardów dolarów rocznie.

Kilka firm, w tym Medtronic i Zimmer Biomet, ma fabryki urządzeń ortopedycznych w Chinach, które eksportują towary do Stanów Zjednoczonych.

W 2012 roku firma Medtronic, uznawana za wiodącego na świecie producenta urządzeń medycznych, kupiła China Kanghui Holdings, głównego dostawcę urządzeń ortopedycznych w Chinach. Wszelkie produkty wysyłane do Stanów Zjednoczonych podlegałyby nowym taryfom.

Zapłaci przemysł i pacjenci

Raport RBC Capital Markets pokazuje, że jeśli proponowane 25-procentowe taryfy zaczną obowiązywać, ten ruch może kosztować przemysł urządzeń medycznych nawet do 1,5 miliarda dolarów rocznie.

Jakie miałoby to konsekwencje dla pacjentów, na razie nie zostało policzone. Nadal nie jest jasne, czy taryfy zostaną wprowadzone. Firmy mają czas do maja, aby lobbować w administracji za lub przeciw zmianom.

Leki będą droższe

„Obawiamy się, że proponowane taryfy mogą prowadzić do wzrostu kosztów produkcji leków generycznych i leków biopodobnych, a tym samym wyższych cen leków na receptę dla pacjentów w USA”, powiedział Jeffrey K. Francer , starszy wiceprezes i główny doradca w Stowarzyszeniu na rzecz Dostępnych Leków , który reprezentuje firmy produkujące leki generyczne.

AS
Źródło: NY Times