• Home
  • Wydarzenia
  • MZ CHCE SKOORDYNOWAĆ ŚWIADCZENIA Z PFRON, ZUS, KRUS I NFZ

MZ CHCE SKOORDYNOWAĆ ŚWIADCZENIA Z PFRON, ZUS, KRUS I NFZ

Avatar By on 7 maja 2018 0 285 Views

MZ chce stworzyć podstawę prawną do tego, żeby NFZ, ZUS, KRUS i PFRON mogły wymieniać się informacjami. Obecnie część pacjentów, którzy są lepiej poinformowani i mają kilka tytułów do otrzymania pomocy, ma możliwość dublowania świadczeń np. w zakresie rehabilitacji czy wyrobów medycznych. A inni – jak zwraca uwagę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński – z powodu braku koordynacji udzielanych świadczeń, czekają dłużej.

Fundament skoordynowanej opieki

MZ chce by instytucje centralne zapewniające z publicznych pieniędzy świadczenia medyczne wymieniały się danymi. O takiej potrzebie mówi się od lat, ale na drodze do tego stał m.in. brak podstaw prawnych oraz rozwiązań IT.

Ministerstwo zdrowia zaczęło już rozmowy w tej sprawie z NFZ, ZUS, KRUS i PFRON, o czym Janusz Cieszyński wspomniał podczas Kongresu OSOZ w Katowicach. Nam przekazał więcej szczegółów. Jego zdaniem projekt powinien się udać.
– Już przy sprawie wywozu leków wraz Krajową Izbą Skarbową przy wykorzystaniu systemów informatycznych pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie takie działania prowadzić i to duży przełom – komentuje Janusz Cieszyński. – Patrzymy też jak systemy bankowe się rozwijają, jak banki budują wspólne rozwiązania i chcemy te doświadczenia wykorzystać w ochronie zdrowia – podkreśla wiceminister.

– Odbyliśmy pierwsze spotkanie z przedstawicielami PFRON, KRUS, ZUS i NFZ w zakresie wymiany informacji oraz uzupełniania danych pomiędzy tymi instytucjami. Wiemy, że te instytucje odpowiedzialne są za podobne świadczenia, takie jak rehabilitacja, zaopatrzenie w wyroby medyczne – informuje wiceminister. – Jeśli chcemy mieć najlepszy standard skoordynowanej opieki to musimy umożliwić wymianę informacji pomiędzy instytucjami. Jeśli pacjent ma możliwość uzyskania świadczenia szybciej z jednej instytucji, to przepływ informacji umożliwi jego uzyskanie w trybie przyspieszonym w stosunku do obecnych procedur – zapewnia.

Przepływ informacji=mniejsze kolejki?

– Wymiana informacji ograniczy również praktykę dublowania świadczeń. Pacjenci będą otrzymywać zgodną liczbę świadczeń w oparciu o odpowiednie zalecenia lekarza – zapewnia Cieszyński. – Ograniczenie dublowania świadczeń i odpowiedni przepływ informacji pozwoli nam rozładować kolejki – dodaje.

Rozwiązania te mają uporządkować system, ale pewnie nie wszystkich pacjentom się spodobają. Ci najlepiej poinformowani, mający prawo do świadczeń z kilku instytucji, mogą obecnie korzystać z większej liczby świadczeń czy wyrobów medycznych, np. ortopedycznych tego samego typu.