• Home
  • Felietony
  • SZPITALE KREDYTUJĄ SIĘ U DOSTAWCÓW NA WIELKĄ SKALĘ. KOMU PŁACĄ NA CZAS?

SZPITALE KREDYTUJĄ SIĘ U DOSTAWCÓW NA WIELKĄ SKALĘ. KOMU PŁACĄ NA CZAS?

Avatar By on 22 października 2018 0 362 Views

Komu szpitale i przychodnie boją się „podpaść” i płacą należności na czas, a czyim kosztem się kredytują, zalegając z płatnościami? Mamy dane o strukturze zobowiązań publicznych zakładów zdrowotnych. W sumie mają już ponad 12,1 mld zł zobowiązań. Z tego 1,6 mld zł – to te wymagalne.

Zobowiązania całkowite

Jeśli chodzi o wszystkie zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej to na koniec czerwca tego roku wynosiły 12,14 mld zł. To najwięcej w historii. Kluczowa jest jednak struktura. Niespełna 1,5 mld zł stanowiły zobowiązania wobec instytucji publicznych, takich jak ZUS, urzędy skarbowe czy PFRON. Większość, bo blisko 10,7 mld zł to zobowiązania cywilnoprawne. 341 mln zł spzoz-y winne są samorządom terytorialnym z tytułu udzielonych pożyczek. 3,86 mld zł to zobowiązania w formie kredytów i innych niż samorządowe pożyczek. W kwocie tej są m.in. kredyty pod inwestycje i zobowiązania wobec firm refinansujących zobowiązania. Największe zobowiązania dotyczą dostaw i usług. To kwota blisko 4,3 mld zł. Chodzi m.in. o faktury za leki, sprzęt medyczny, ochronę, pranie.

Zobowiązania wymagalne – czyli nie opłacone w terminie

Jeżeli chodzi o zobowiązania wymagalne, to na koniec czerwca wynosiły one ponad 1,6 mld zł. Niespełna 24 mln zł zalegały placówki zdrowotne instytucjom publicznym (jak ZUS, US, PFRON). Z kolei 2,9 mln zł samorządom z tytułu nieopłaconych na czas rat pożyczek. W przypadku kredytów i pożyczek skrupulatność w płaceniu rat jest jeszcze większa. Z blisko 3,86 mld zł wszystkich zobowiązań z tego tytułu na czas niezapłacone było zaledwie 13,3 mln zł.

Zasady się zmienią, ale nie dla szpitali

Przypomnijmy, że rząd chce odciążyć firmy, zwłaszcza małe i średnie i zmniejszyć zatory płatnicze. Wyostrza przepisy, skracając część terminów płatności i wprowadzając kary za ich nieprzestrzeganie. W przepisach przewidziano jedno wyłączenie i dotyczy ono właśnie placówek zdrowotnych.

NFZ kredytuje się kosztem szpitali, szpitale kosztem dostawców

Warto przypomnieć, że zaległości w płaceniu dostawcom, to zwykle nie zła wola, a próby ratowania płynności placówek. Rosną im koszty, a finansowanie z NFZ za tym nie nadąża. Za nadwykonania dostają część pieniędzy i nie są pewne kiedy to będzie, a placówki, które weszły do sieci, mają się mieścić w ryczałcie. Jeśli realizują więcej świadczeń – ryczałt może im w przyszłości wzrosnąć, ale nie wiadomo kiedy, o ile – i nie będzie to wstecz.

Problem jest nawet z zapłatą za świadczenia nielimitowane – jak np. porody. Za tego typu procedury, za tylko osiem miesięcy roku NFZ nie wypłacił placówkom ponad ćwierć miliona złotych.

Co na to przedsiębiorcy? Zaległości wpływają na ceny

– Informacja o strukturze długów szpitali nie jest zaskoczeniem dla przedsiębiorców, bowiem dokładnie wiedzą jak wyglądają płatności ze strony szpitali. Warto dodać, że te zaległości wobec dostawców zewnętrznych szpitali na poziomie 4,3 mld zł występują mimo, że często szpitale ogłaszając zamówienie publiczne wysoko oceniają niewiarygodnie długie terminy płatności-dochodzące nawet do kilkuset dni – mówi Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. Wyjaśnia, że koszty kredytowania szpitali powodują istotne podniesienie ceny oferowanych im usług, ale także eliminują z rynku sektor małych i średnich firm.

– W opinii Pracodawców RP wyraźnie widać dużą odpowiedzialność przedsiębiorców, którzy niezależnie od płatności dostarczają usługi towary niezbędne do nieprzerwanej pracy szpitali. W naszej ocenie niezbędne jest szybkie uregulowanie tej kwestii. Całą winę za zatory płatnicze ponosi nierealna wycena świadczeń medycznych, która nie przewiduje automatycznej waloryzacji kosztów świadczeń w takich przypadkach jakie występują dzisiaj – dynamiczny wzrost kosztów mediów czy pracy – dodaje Arkadiusz Pączka.