• Home
  • Wiadomości
  • PIONIERSKA PROTEZA RĘKI ZAPEWNIAJĄCA SPRAWNOŚĆ RUCHOWĄ I CZUCIOWĄ PACJENTA

PIONIERSKA PROTEZA RĘKI ZAPEWNIAJĄCA SPRAWNOŚĆ RUCHOWĄ I CZUCIOWĄ PACJENTA

Avatar By on 11 lutego 2019 0 355 Views

W Szwecji dokonano pionierskiego zabiegu wszczepienia implantu kostno-nerwowo-mięśniowego, który odpowiedzialny jest za pełną kontrolę nad protezą ręki. Dzięki nowej technologii protetycznej nerwy pacjenta są stymulowane w taki sposób, że dostarczane są mu takie odczucia jak np. dotyk.

Zabieg polegał na wszczepieniu tytanowych implantów w dwóch kościach przedramienia (kości promieniowej i łokciowej), z których rozciągnięto elektrody na nerwy i mięśnie, w celu kontroli nad robotycznymi dłońmi i zapewnieniu wrażeń dotyku.

Podstawowym problemem dotychczasowych protez jest ograniczenie kontroli do kilku ruchów (otwierania i zamykania ręki) oraz ograniczenie reakcji czuciowych. W pionierskim projekcie e-OPRA (Osseo-neuromuscular interface for below-elbow amputations) pacjentce wszczepiono 16 elektrod, które połączone z nerwami (kiedyś połączonymi z dłonią), elektronicznie stymulują nerwy w podobny sposób przekazując organizmowi informacje zbieżne z tymi, które emituje dłoń biologiczna.

W efekcie pacjent, z użytkowania ręki protetycznej, może doznać rzeczywistych odczuć (tj. dotyk).

Obecnie pacjentka jest w trakcie rehabilitacji pomagającej jej odzyskać siłę w kościach przedramienia, aby móc zamontować protezę ręki. Jednocześnie za pomocą wirtualnej rzeczywistości uczy się jej użytkowania.

Nowa technologia została opracowana w Szwecji przez zespół prowadzony przez dr Maxa Ortiza Catalana z Chalmers University of Technologii. Pierwszą tego typu operację poprowadzili prof Rickard Brånemark oraz dr Paolo Sassu. Projekt jest współfinansowany przez KE w ramach programu „Horyzont 2020” jako część projektu „DeTOP”.

W nadchodzących miesiącach kolejnych dwóch pacjentów z Włoch i Szwecji będą mogli wziąć udział w testach nad pionierską protezą.