• Home
  • Wydarzenia
  • PACJENCI Z EB BĘDĄ MIELI ZESTAWY TERAPEUTYCZNE ZA DARMO

PACJENCI Z EB BĘDĄ MIELI ZESTAWY TERAPEUTYCZNE ZA DARMO

Avatar By on 9 lipca 2019 0 361 Views

Minister zdrowia zadeklarował, że każdy pacjent z EB otrzyma zestaw terapeutyczny, sfinansowany z budżetu NFZ.

Od 1 lipca – za sprawą nowej listy refundacyjnej – koszt specjalnych opatrunków, które zmniejszają cierpnie chorych na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka niemal się podwoił.

Za tę samą liczbę i rodzaj opatrunków jeszcze w styczniu 2015 r. trzeba było zapłacić 372 zł, obecnie pacjenci muszą zapłacić za nie 4 014 zł miesięcznie. Od 1 lipca po publikacji nowej listy leków refundowanych koszt zaopatrzenia w opatrunki wyniósłby 6 114 zł – apelowała Fundacja EB Polska. W tej sprawie, pod petycją do resortu podpisało się ponad 25 tys. osób.

W poniedziałek, w tej sprawie, na Miodowej – na wniosek organizacji pacjentów – odbyło się spotkanie w, którym brali udział minister Łukasz Szumowski, wiceminister Maciej Miłkowski oraz chorzy na EB, jak i opiekunowie chorych na tę przypadłość dzieci.

Przedstawiciele pacjentów usłyszeli budujące dla nich deklaracje ze strony ministra. – Do każdego chorego na pęcherzowe oddzielanie się naskórka indywidualnie dotrzemy i każdy dostanie zestaw terapeutyczny. Sfinansuje to Narodowy Fundusz Zdrowia – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Każdy z pacjentów wymaga innego zestawu środków opatrunkowych, odżywek, środków i leków. Wobec tego resort, zapowiada że specjalnie powołany zespół przygotuje kompletną listę potrzebnych do funkcjonowania pacjentów produktów.

Resort potrzebuje dwóch tygodni na przygotowanie stosownych regulacji.

Fot. KPRM