PIERWSZY TAKI ZABIEG Z UŻYCIEM ROBOTA DA VINCI W POLSCE

Avatar By on 22 lipca 2019 0 352 Views

Pierwszy w Polsce zabieg usunięcia pęcherza i utworzenia zamiennego zbiornika na mocz z użyciem Robota Da Vinci.

Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą w Polsce operację robotyczną endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem.

To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce Robotem Da Vinci z powodu raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych. Do tej pory polscy urolodzy wykonywali podobne operacje, jednak nigdy bez otwierania jamy brzusznej chorego.

Najtrudniejsze w operacji przy użycia Robota Da Vinci było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu wewnątrz ciała pacjenta, z jego własnych tkanek pochodzących z jelit.

Lekarze wykorzystali do tego 7 cm jelita cienkiego chorego formując z niego tzw. wstawkę jelitową, która będzie służyła pacjentowi za odprowadzenie moczu. Operację wykonał w niedzielę 21 lipca 2019 r. dr n.med. Tomasz Szopiński z zespołem lekarzy ze Szpitala Mazovia w Warszawie. Operacja trwał 7 godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. W ciągu tygodnia pacjent powinien zostać wypisany do domu. Już 12 godzin po zabiegu chory zaczął samodzielnie się poruszać.

To ogromny przełom w leczeniu raka pęcherza, ponieważ dzięki małoinwazyjnemu zabiegowi z użyciem Robota Da Vinci pacjenci o wiele szybciej wracają do pełnej sprawności, krócej przebywają w szpitalu oraz na zwolnieniu lekarskim.

W Europie takie zabiegi wykonuje się tylko w kilku ośrodkach miedzy innymi w Szwecji. Z uwagi na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż jeszcze nie refunduje zabiegów robotycznych, tego typu operacje pozostają na razie odpłatne. Warszawski Szpital Mazovia w 2017 roku jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje z użyciem Robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.