• Home
  • Polecane
  • ZLECENIA NA WYROBY MEDYCZNE – „ODMIEJSCOWIONE”

ZLECENIA NA WYROBY MEDYCZNE – „ODMIEJSCOWIONE”

Avatar By on 5 sierpnia 2019 0 446 Views

Zlecenia na wyroby medyczne nie trzeba będzie potwierdzać w oddziale NFZ, z którego pochodzi pacjent. W tej sprawie Adam Niedzielski p.o. prezesa NFZ zapowiedział na poniedziałek wydanie okólnika interpretacyjnego, który trafi do wszystkich wojewódzkich oddziałów. Cała sytuacja to efekt wpisu, jaki w mediach społecznościowych zamieścił rezydent medycyny rodzinnej – Aleksander Biesiada.

Zaczęło się od zlecenia na pieluchy, który wydany został pacjentce umierającej na nowotwór, która ze Śląska trafiła do Krakowa. Niestety rodzina chorej w lokalnym oddziale NFZ usłyszała, że zlecenie nie może zostać podbite i oni powinni udać się w tej sprawie do śląskiego oddziału. To wystarczyło, by lekarz rezydent – Aleksander Biesiada – zamieścił opis całej sytuacji w portalu Twitter.

– Chora umiera. Na raka. Waży już <40kg. Tylko leży. Rodzina zabiera Ją ze Śląska do Krakowa. Załatwia opiekę. Lekarz wystawia zlecenie na pieluchy/podkłady. Rodzina jedzie do oddziału @NFZ_Centrala. Tam słyszy: nie podbijemy zlecenia, jedzcie sobie na Śląsk. #absurd – wskazał młody medyk.

Reakcja MZ i NFZ

Wpis ten nie umknął uwadze wiceministra Janusza Cieszyńskiego oraz p.o. prezesa NFZ – Adama Niedzielskiego. Reakcja tego ostatniego była błyskawiczna i zapewnił, że urzędnicy NFZ skontaktowali się z pacjentką w celu potwierdzenia zlecenia na środki chłonne. Dodał jednocześnie , że przepisy w tej materii zostaną doprecyzowane i jednocześnie zlecona już została analiza możliwości ‘odmiejscowienia’.

– W poniedziałek roześlę okólnik interpretacyjny. Ale najważniejsze, że problem pacjenta w trudnej sytuacji został rozwiązany- podkreślił Niedzielski w serwisie społecznościowym.
Jednocześnie za zaangażowanie w rozwiązanie problemu pacjentki podziękował również Agnieszce Pietraszewskiej-Machecie, zastępcy dyrektora ds. służb mundurowych w Małopolskim OW NFZ, za szybką reakcję.

Każdy oddział po swojemu

W reakcji na wpis Aleksandra Biesiady pojawiły się również głosy wskazujące, że nie wszystkie oddziały wojewódzkie działają podobnie.

– Urzędnicy NFZ mogli to załatwić w kwadrans- wysyłają skan zlecenia do oddziału śląskiego . Potwierdzanie trwa 2-3 minuty i odsyłają do Krakowa. Wcale nie trzeba jeździć. W moim oddziale NFZ kilkakrotnie tak dało się zrobić- wskazała Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny i jednocześnie ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Dodała również, że zbliżające się wielkimi krokami e-zlecenie zniesie uporczywą dla pacjentów potrzebę potwierdzania w NFZ.

AM