CORAZ BLIŻEJ PROTEZY STEROWANEJ MYŚLAMI

Avatar By on 7 sierpnia 2019 0 433 Views

Zespół naukowców opracował nową technologię dzięki której pacjenci korzystający z protezy kończyn będą mogli nimi sterować własnymi myślami. Transradialna proteza powstała w ramach projektu projektu DeTOP finansowanego przez UE.

Naukowcy są o krok do opracowania zaawansowanych protez kończyn oferujących pacjentom możliwość sterowania nimi myślami. Wszystko za sprawą projektu DeTOP (Dexterous Transradial Osseointegrated Prosthesis with neural control and sensory feedback) realizowanego przez konsorcjum składających się z inżynierów, neurobiologów oraz lekarzy- donosi unijny serwis Cordis.

Nowe rozwiązanie wykorzystuje zintegrowany z układem kostnym interfejs człowiek-maszyna, który umożliwia stworzenie fizycznych połączeń pomiędzy ludzkim organizmem oraz robotyczną protezą kończyny. Pierwsze próby kliniczne z tytanowymi implantami zawierającymi elementy interfejsu protezy podjęto już w Szwecji, gdzie otrzymał je pacjent w Szwecji, któremu elementy systemu umieszczano w kościach ramion pacjenta, a następnie lekarze poprowadzili od nich elektrody do nerwów oraz mięśni. Tak przygotowane rozwiązanie umożliwia gromadzenie sygnałów, które następnie pozwalają na kontrolowanie robotycznej dłoni oraz zapewnianie wrażeń dotykowych. Jak donosi unijny serwis pierwsze kilka miesięcy pacjent będzie korzystać z protezy treningowej, a następnie otrzyma nową protezę dłoni opracowaną przez partnerów projektu DeTOP.

– Implant daje nam wyjątkową możliwość zbadania, w jaki sposób mózg komunikuje się z nową dłonią. Kontrola powinna przebiegać w bardzo naturalny sposób – na przykład pacjent powinien być w stanie pomyśleć o poruszeniu palcem wskazującym, który powinien się poruszyć się po wydaniu takiego polecenia- ocenił Christian Cipriani, koordynator projektu z ramienia Sant’Anna School of Advanced Studies.

Teraz zespół naukowców będzie przeprowadzi kompleksową ocenę całego systemu, w tym również elementów wszczepionego interfejsu, a także działania nadgarstka i dłoni. Dodatkowo w ramach badań oceniana zostanie także koordynacja ruchowa pacjenta oraz siła chwytu protezy.

Celem projektu DeTOP jest „opracowanie nowej generacji protez transradialnych poprzez zastosowanie technologii robotycznych, czujników oraz trwałych interfejsów w warunkach klinicznych”. Protezy tego typu będą mogły być wykorzystywane przez pacjentów po amputacjach rąk poniżej łokcia. Już teraz naukowcom udało się wykazać, że interfejsy nerwowo-mięśniowe opracowane kilkadziesiąt lat temu mogą umożliwić znaczącą poprawę kontroli nad protetycznymi kończynami oraz zwiększyć ich funkcjonalność dzięki wykorzystaniu rozwiązań człowiek-maszyna zintegrowanych z układem kostnym. Koniec projektu DeTOP zaplanowano na 2020 rok.