PROTEZA PRZYWRÓCI ZMYSŁ DOTYKU

Avatar By on 12 sierpnia 2019 0 576 Views

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Utah opracowali prototyp robotycznej protezy, która ‘przywraca’ pacjentom zmysł czucia. Urządzenie nazwano Luke Arm – na cześć jednego z głównych bohaterów kultowej sagi „Gwiezdne Wojny”.

Opublikowane na łamach czasopisma „Science Robotics” wyniki badań nad nowym rozwiązaniem zdają się być obiecujące. W protezie wykorzystano przewody wszczepione pod ramieniem, a na jej końcach umieszczono czujniki, które rejestrują sygnały przekazywane do nerwów ramienia (wideo na dole artykułu).

Prace nad rozwiązaniem trwają już blisko 15 lat, ale dopiero teraz naukowcom udało się zaprezentować wyniki na podstawie obserwacji pacjenta, który z niej korzystał. Keven Walgamott – bo o nim mowa – stracił lewą dłoń i część ramienia 17 lat temu. Dzięki testom prototypu protezy udało mu się ‘wyczuć’ jajko (bez zgniecenia go w mechanicznej dłoni), a także dzięki protezie jest w stanie brać pomiędzy palce małe przedmioty np. winogrona i przemieszczać je do ust. Jedną z pierwszych czynności wykonanych przez pacjenta w trakcie pierwszych prób klinicznych w 2017 roku było założenie sobie obrączki na palec.

Obecnie zespół naukowców pracuje nad tym by stworzyć protezę, która będzie całkowicie przenośnym urządzeniem i nie będzie wymagała podłączenia do komputera. Autorzy Luke Arm liczą również, że uda im się opracować urządzenie, które będzie mogło być stosowane przez pacjentów po amputacjach powyżej łokcia.

Jak wygląda praca protezy?