okulary, oprawki

ZBIERAJĄ OKULARY DLA AFRYKI

Avatar By on 28 sierpnia 2019 0 393 Views

Podkarpacki oddział wojewódzki Narodowego Funduszu zdrowia dołączył do akcji „Okulary dla Afryki”. We współpracy z rzeszowskim Centrum Wolontariatu 50+ oraz Fundacją „Okuliści dla Afryki” prowadzi zbiórką okularów – przeciwsłonecznych oraz korekcyjnych dla dzieci i młodzieży.

Zbiórka okularów potrwa do końca września. Przyjmowane są przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a także okulary korekcyjne o wartościach plusowych i minusowych. Zbiórce nie podlegają okulary ze szkłami cylindrycznymi (korygującymi astygmatyzm), z porysowanymi szkłami lub niekompletne. Organizatorzy akcji proszą by przed oddaniem okularów umyć je wodą z płynem do mycia naczyń, a także opisać moce szkieł.

Organizatorzy akcji wskazują, że głównym jej celem jest badanie wzroku dzieci w Afryce, szczególnie że większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał.

– Z potrzeby serca oraz chęci niesienia pomocy najmłodszym postanowiliśmy, że w miarę swoich możliwości, postaramy się zmienić tę sytuację – mówi pomysłodawczyni akcji dr Iwona Filipecka, pomysłodawczyni akcji na co dzień związana z Okulus Plus Centrum Okulistyki i Optometrii. – Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi, w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki”.

Pierwsza misja zrealizowana przez Fundację miała miejsce w 2012 roku w Kamerunie, gdzie dr Iwona Filipecka oraz mgr Agnieszka Lembowicz, optometrystka Kliniki Okulus, przez dwa tygodnie badały wzrok młodych Kameruńczyków. Dotychczas lekarze i personel fachowy działający w organizacji zrealizowali 26 misji m.in. do Kamerunu, Ghany, Kenii, Tanzanii, Namibii oraz na Madagaskarze.