cewnik

CEWNIKI – STANDARD EUROPEJSKI, NIE POLSKI

Avatar By on 30 sierpnia 2019 0 364 Views

Większość dzieci z rozszczepem kręgosłupa ma problemy urologiczne, tzw. pęcherz neurogenny i wymaga cewnikowania. W Europie standardem jest samocewnikowanie, zbliżone do naturalnego opróżniania pęcherza i korzystanie z cewników hydrofilowych. Tymczasem w Polsce pacjenci mogą liczyć na refundację na miesiąc 180 przestarzałych cewników suchych i tylko 20 hydrofilowych, co starcza na 4 dni.

Na problemy z dostępem do nowoczesnych cewników zwracali uwagę eksperci podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami.

Dr hab. n.med. Tomasz Koszutski, kierownik oddziału chirurgii i urologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach poinformował, że pęcherz neurogenny to schorzenie, które dotyczy ok. 400 nowych pacjentów rocznie, a w sumie jest ich kilka tysięcy.
Leczenie zachowawcze w przypadku pęcherza neurogennego – jak wyjaśniał dr hab. n. med. Prof. UJ Rafał Chrzan, kierownik kliniki urologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – polega głównie na czystym przerywanym cewnikowaniu. Bez cewnikowania może dojść do degeneracji nerek na skutek cofania się moczu.

Standardem w Europie jest samocewnikowanie, czyli cewnikowanie przerywane; nie ma wówczas konieczności noszenia cewnika stałego, a chory cewnikuje się 5-6 razy na dobę.
Agata Cygan, pielęgniarka z kliniki urologii dziecięcej Uniwersyteckiego szpitala dziecięcego w Krakowie zwracała uwagę, że w Polsce refundowane w wystarczającej ilości są dla pacjentów cewniki suche, uważane za metodę przestarzałą. Jak mówiła, są one niekomfortowe, zwiększają ryzyko zakażeń układu moczowego i cewki moczowej, a także wymagają np. używania dodatkowych materiałów.

Z kolei dostęp do cewników hydrofilowych, jednak bardzo ograniczony, ponieważ w ramach limitu refundowane jest zaledwie 20 takich cewników miesięcznie, czyli ilość wystarczająca na 4 dni. Przeciętnie potrzebnych jest zaś 180 takich cewników, co powoduje dopłatę pacjenta w wysokości ok. 400 zł.

Jak mówiła A. Cygan cewniki hydrofilowe są znacznie bardziej komfortowe i łatwiejsze w użyciu, co sprzyja wcześniejszemu samodzielnemu cewnikowaniu i większej samodzielności małych pacjentów z rozszepem kręgosłupa. Dodała, że cewniki te są gotowe do użycia i nie wymagają dodatkowych materiałów.

Także Dominika Madej-Solberg, prezes Fundacji Spina działającej na rzecz dzieci z rozszczepem kręgosłupa, mama 14-letniej Zuzi, która urodziła się z rozszczepem kręgosłupa zwracała uwagę, że niezbędne jest bezlimitowa refundacja cewników hydrofilowych, aby maksymalnie ułatwić dzieciom samodzielne cewnikowanie poprzez dostęp do cewników, których mogą same użyć.

Podkreślała, że samodzielne cewnikowanie to lepsza jakość życia nie tylko dzieci, ale także ich rodziców, którzy np. nie muszą przyjeżdżać do szkoły w trakcie zajęć, aby cewnikować dzieci.
Przekonywała ponadto, że niezbędne jest wprowadzenie opieki skoordynowanej dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa, ponieważ często pozostają pod opieką wielu specjalistów z różnych dziedzin.

BPO