SZTUCZNA INTELIGENCJA POMOŻE KARDIOLOGOM

Avatar By on 6 września 2019 0 347 Views

Naukowy z I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nauczą komputery opisu EKG. Autorzy badania OVERCOME – ECG Algorithms for CRT Response Evaluation wskazują, że jego wyniki w przyszłości wspomogą pracę lekarzy, ale jednocześnie nie wyeliminują kontaktu lekarz-pacjent.

Analiza prowadzona przez naukowców z Pododdziału Elektroterapii I Katedry i Kliniki Kardiologii stołecznego UCK ma na celu ustalenie wzorów występujących w zapisie EKG pacjentów poddawanych terapii resynchronizującej serca. Wzorce te mają stanowić bazę treningową dla algorytmów sztucznej inteligencji. Dzięki tak przygotowanym technikom komputerowym w przyszłości AI będzie mogła na podstawie zebranych danych wspomagać decyzje lekarzy dotyczące postępowania terapeutycznego.
– Jedną z chorób najczęściej występującą w naszym społeczeństwie, jest niewydolność serca prowadząca często do zaburzeń prawidłowego jednoczesnego skurczu prawej i lewej komory serca. Zaburzenie to jest leczone przez kardiologów z I Katedry i Kliniki Kardiologii przy wykorzystaniu do tego wszczepialne urządzenia do resynchronizacji, które z pomocą elektrostymulacji pozwalają przywrócić prawidłowy rytm. Wyniki tego badania pomogą lekarzom w doborze odpowiednich kandydatów, którym ten rodzaj leczenia pomoże w największym stopniu- oceniają badacze.
Nad rozwiązaniem pracuje zespół pod wodzą prof. Grzegorza Opolskiego i prof. Marcina Grabowskiego. Wśród naukowców zaangażowanych w projekt znaleźli się – dr hab. n. med. Paweł Balsam, dr Łukasz Januszkiewicz, lek. Diana Paskudzka i lek. Jakub K. Rokicki. Pierwszych efektów i wyników analizy zebranych danych spodziewać się można już w 2020 roku.
Projekt naukowy realizowany jest dzięki wsparciu z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju , a partnerem technologicznym stołecznych kardiologów będzie krakowska firma Cardiomatics. To właśnie jej informatycy i inżynierowie wspomogą lekarzy w części związanej z „trenowaniem” komputerów do celów rozpoznawania odpowiedzi na zaawansowaną technologicznie terapię, a także innych zaburzeń rytmu serca, takich jak bloki przedsionkowo-komorowe i odnóg pęczka Hisa czy migotanie przedsionków. Jak podkreślają naukowcy połączenie między Warszawą a Krakowem umożliwi opracowana przez Cardiomatics technologia chmurowa SaaS (ang. Software as a Service) pozwalająca na wykonywanie obliczeń i funkcjonalność oprogramowania poza siedzibą szpitala.