POLSKI ZAKŁAD MERCATOR MEDICAL DO ZAMKNIĘCIA

Avatar By on 10 września 2019 0 402 Views

Mercator Medical do końca roku wygasi produkcję wyrobów z włókniny w zakładzie w Pikutowie koło Włocławka. Tylko w tym roku jedyny, zlokalizowany w Polsce zakład produkcyjny należący do giełdowej spółki wygenerował ponad pół miliona straty EBITDA.

Władze spółki podkreśliły, że wygaszają produkcję wyrobów z włókniny, jednak nadal zamierzają utrzymać wytwarzania rękawic jednorazowych, które z fabryk w Tajlandii trafiają na rynki 70 państw całego świata. Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical, przyznał, że uruchomiony pod koniec 2017 roku zakład miał wpisywać się w trend reindustrializacji Europy i jednocześnie poszerzyć ekspansję rynkową spółki o włókninowe zestawy dedykowanych szpitalom. Niestety plan się nie powiódł m.in. braku zachęt do nabywania produktów wytworzonych na terenie kraju.

– Elastyczność wynikająca z lokalizacji zakładu w Europie okazała się jednak niewystarczająca wobec możliwości atrakcyjnego zaopatrywania się w asortyment włókninowy na Dalekim Wschodzie i braku preferencji szpitali, także polskich, co do miejsca pochodzenia stosowanych materiałów – przyznał Witold Kruszewski. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania fabryka przyniosła 1 mln złotych straty, natomiast w do końca lipca tego roku zakład przyniósł kolejne 0,55 mln zł straty. W efekcie braku rentowności władze spółki zdecydowały o płynnym wygaszeniu produkcji.

– Nie planujemy poniesienia z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, jak np. odprawy pracownicze. Od początku przyszłego roku zakład nie będzie już też negatywnie wpływał na wyniki grupy, a dzięki możliwości wynajęcia go w całości do podmiotu zewnętrznego powinien zwiększać rezultaty i przynosić dobrą stopę zwrotu wobec poniesionych nakładów – dodaje Witold Kruszewski.

Przypomnijmy, że zakład w Pikutowie pochłonął 4,2 mln złotych inwestycji na którą składała się hala produkcyjna i biura o łącznej powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych.