BIONICZNA TRZUSTKA OTRZYMA WSPARCIE OD ROCHE

Avatar By on 27 września 2019 0 320 Views

Polscy naukowcy pracujący nad stworzeniem innowacyjnej, bionicznej trzustki otrzymają wsparcie od Roche Diabetes Care Polska.

Spółka zadeklarowała, że zespół badaczy pod przewodnictwem dr hab. n. med. Michała Wszoły otrzyma system do ciągłego monitorowania glikemii marki Eversense. Rozwiązanie to pozwala za pomocą sensora umieszczonego pod skórą pacjenta kontrolować stężenie glukozy nawet do 180 dni.

Projekt biodrukowania 3D bionicznej trzustki realizowany jest przez naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz konsorcjum BIONIC, w skład którego wchodzą Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Nenckiego, Politechnika Warszawska, MediSpace i szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Projekt „Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki” otrzymał w styczniu 2017 roku dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED III. Opracowywany narząd ma być zbudowany z komórek pochodzących od samego pacjenta biorcy (co wyeliminuje konieczność stosowania immunosupresji), a także zawierać elementy rusztowania.

– Po przeszczepie wcześniej wyizolowanych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej oraz zaprogramowaniu ich w taki sposób, aby były zdolne do wydzielania insuliny i glukagonu staną się one zupełnie nowym typem komórek. Będzie to przeszczep autologiczny- zapewniają pomysłodawcy rozwiązania.

Przypomnijmy również, że 14 marca zespół wydrukował pierwszy na świecie prototyp bionicznej trzustki, a wyniki pierwszych prac nad nią zaprezentowane zostały w lipcu podczas konferencji w Nowym Jorku.

– Jeśli program się powiedzie, a na to oczywiście liczymy, za 4-5 lat naukowcy będą przygotowani do prowadzenia pierwszych prób z udziałem pacjentów. Widzimy, że wielu diabetyków z nadzieją przygląda się naszym pracom i to też dodaje nam sił do działania. Chciałbym zaznaczyć, że tego typu program badawczy jest unikalny na skalę światową, a polska grupa – konsorcjum Bionic – jest w czołówce ośrodków zajmujących się tą tematyką- podkreślił dr hab. n. med. Michał Wszoła. Dodał że współpraca z Roche to dowód na to, że firma może z powodzeniem wspierać rozwój polskiej nauki.

– Wspólnymi siłami chcemy dokonać przełomu w leczeniu cukrzycy – ocenił szef zespołu badawczego.