WOŚP KUPUJE SPRZĘT DLA GDAŃSKA

Avatar By on 27 września 2019 0 330 Views

Jurek Owsiak podsumował zakupy, jakich Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dokonała ze zbiórki do ostatniej puszki śp. Pawła Adamowicza. Tylko z tej jednej, internetowej zbiórki na sprzęt medyczny dla gdańskich szpitali organizacja wydała 15 992 872,55 złotych.

W udostępnionym w mediach społecznościowych wpisie Jurek Owsiak przypomniał, że cała kwota zebrana przez internautów do ostatniej puszki zamordowanego prezydenta wyniosła 15 991 611 zł.

– Patrycja Krzymińska – „krawcowa z Gdańska” – przemiła dziewczyna, która pozwoliła tak o sobie mówić, zaprosiła wszystkich, aby za pośrednictwem Facebooka dokończyć finałową zbiórkę zamordowanego Pawła Adamowicza. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Jako Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obiecaliśmy wtedy, że całość tej sumy zostanie wydana na sprzęt medyczny dla Gdańska. Pierwszym zakupionym urządzeniem była karetka typu „N” dla Szpitala Św. Wojciecha – Copernicus. Kosztowała 1 025 599,58 zł. Wręczyliśmy ją 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie ogłaszaliśmy wynik całej zbiórki 27. Finału WOŚP- czytamy we wpisie Jurka Owsiaka.

Jak podkreślił w sumie dzięki „ostatniej puszce” do Szpitala św. Wojciecha przy ulicy Jana Pawła II trafił sprzęt o wartości 6 370 375,18 zł, dla Szpitala im. Kopernika na Nowych Ogrodach – sprzęt o wartości 855 917,44 zł, do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na Dębinki – sprzęt o wartości 5 411 420,84 zł, do Szpitala Dziecięcego na Polanki – sprzęt o wartości 2 897 459,09 zł i w końcu do Hospicjum im. Dutkiewicza sprzęt wartości 457 700 zł.

Jakie urządzenia trafiły do gdańskich placówek? Jurek Owsiak wylicza, że było to m.in. 2 rezonanse magnetyczne, tomograf komputerowy, USG, systemy monitorowania pacjenta, zestawy do trudnej intubacji, laser do leczenia blizn pooparzeniowych oraz wiele drobniejszych urządzeń.

– W planie mamy jeszcze zakup aparatu RTG dla szpitala uniwersyteckiego i na to zagwarantowaliśmy pieniądze spoza „ostatniej puszki”. To wartość kilkuset tysięcy złotych, ale o ostatecznej cenie poinformujemy kiedy dokonamy zakupu. (…) Aby zakupy zrobić jak najlepiej, potrzebowaliśmy kilku miesięcy, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naszych negocjacji. Pieniądze zostały bardzo solidnie wydane na sprzęt z najwyższej półki. Rezonanse i tomograf komputerowy są w fazie realizacji – potrzeba przygotować miejsca w których będą urządzenia pracowały. Takich aparatów w przeszłości kupowaliśmy sporo i wiemy, że potrzeba czasu, aby wszystko zgodnie ze sztuką przygotować. Po zakupie aparatu RTG dla szpitala uniwersyteckiego podamy dokładny protokół wszystkich naszych zakupów i miejsca ich funkcjonowania- zapewnił Owsiak.