MEDTRONIC PRZEŁAMIE DOMINACJĘ ROBOTA DA VINCI?

Avatar By on 2 października 2019 0 775 Views

Na rynku medycyny robotycznej szykuje się starcie amerykańskich gigantów. Medtronic rzuca rękawicę spółce Intuitive – producentowi robota chirurgicznego da Vinci – i zapowiada wprowadzenie na rynek nowego robota chirurgicznego Hugo.

Zaprezentowany w minionym tygodniu nowy system chirurgiczny wspomagany robotycznie ma być odpowiedzią firmy Medtronic na najpopularniejszego obecnie robota chirurgicznego da Vinci. Nowy robot Hugo RAS ma trafić do oceny klinicznej już w przyszłym roku – firma nie ujawnia jednak, gdzie zamierza go testować, ale jednocześnie zdradza, że testy odbywać się będą poza Stanami Zjednoczonymi.

W ocenie przedstawicieli firmy obszar chirurgii jest nadal niewystarczająco spenetrowany przez roboty chirurgiczne, z użyciem których wykonywanych jest obecnie około 2 proc. procedur. Ich zdaniem wejście na rynek robota sygnowanego przez Medtronica może wpłynąć na rozwój tego obszaru chirurgii, szczególnie, że producent zapowiada większe zrównoważenie kosztów procedur wykonywanych z wykorzystaniem Hugo RAS.

Przypomnijmy, że roboty chirurgiczne znajdują zastosowanie w takich dziedzinach medycyny, jak: ginekologia, urologia, chirurgia ogólna, neurochirurgia, okulistyka, kardiologia. W Polsce pierwszy robot chirurgiczny zaczął być wykorzystywany w grudniu 2010 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Od tamtej pory roboty chirurgiczne pojawiły się w kilkunastu placówkach m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Poznaniu i Łodzi. Na całym świecie ich liczba szacowana jest natomiast na 5,2 tys. urządzeń.