FAMED CHWALI SIĘ EKOLOGICZNYM REKORDEM

Avatar By on 3 października 2019 0 353 Views

Producent stołów operacyjnych i łóżek szpitalnych chwali się znaczącym ograniczeniem wytwarzania odpadów w procesie produkcji. W sumie do utylizacji Famed przekazuje zaledwie 84 kg odpadów produkcyjnych.

Optymalizacja produkcji zdaje się być jednym z istotnych działań w żywieckiej spółce. Ostatnio zaprezentowane dane wskazują, że z blisko 183 ton odpadów, jakie zakład produkcyjny wytworzył w 2017 roku, aż 99 proc. zostało ponownie wykorzystanych. W 2018 wynik ten był jeszcze lepszy bowiem do składowania przekazano 0,05 proc. odpadów – co dało 84 kg niezagospodarowanych odpadów poprodukcyjnych.

Władze spółki przekonują, że osiągnięte efekty to wynik konsekwentnie wdrażanych procesów technologicznych nastawionych na m.in. precyzyjny, energooszczędny i niskoemisyjny park maszynowy oraz procedury.

– Skuteczna walka z odpadami pozwala nam ograniczać negatywny wpływ na środowisko i przynosi wymierne korzyści finansowe. Naszą firmę tworzy zespół około 300 pracowników. Wykorzystujemy rocznie kilkaset ton różnych materiałów. To, że efektem działalności tak dużej organizacji są jedynie 84 kg odpadów poprodukcyjnych, które trafiają do składowania, uznajemy za nasz sukces – podkreśla Małgorzata Kotajny-Szewczyk, dyrektor ds. logistyki Famedu Żywiec.

Ważnym aspektem dla proekologicznych działań spółki jest również okres użytkowania wyrobów medycznych wytwarzanych w żywieckim zakładzie. Zgodnie z deklaracjami spółki okres użytkowania jej produktów sięga nawet kilkudziesięciu lat.

– Naszymi działaniami chcemy dać dobry przykład, nie tylko jako przedsiębiorstwo. (…) Szczególnie w świetle problemów ze złym stanem powietrza, z którym boryka się Żywiec. Propozycje zmian w procesach technologicznych czy rozwiązaniach konstrukcyjnych, które przedstawiają nasi pracownicy, przekładają się nie tylko na korzyści ekonomiczne, ale również na ekologiczne i społeczne – wyjaśnia Małgorzata Kotajny-Szewczyk.