SZTUCZNA INTELIGENCJA EFEKTYWNA JAK LEKARZE

Avatar By on 4 października 2019 0 681 Views

Systemy sztucznej inteligencji (AI) wykorzystujące uczenie się maszynowe są w stanie porównywalnie z lekarzami diagnozować pacjentów na podstawie analizy badań obrazowych – donosi w najnowszej publikacji prestiżowe czasopismo „The Lancet Digital Health”.

Analiza tylko 82 badań opisujących 147 kohort pacjentów nie pozostawia wątpliwości – urządzenia wykorzystujące sztuczna inteligencję są w stanie równie efektywnie oceniać wyniki badań obrazowych, aczkolwiek dotychczas jeszcze nigdy nie udało się im przewyższyć lekarzy. W zaledwie kilku wybranych analizach oszacowany przez naukowców odsetek poprawie zdiagnozowanych problemów zdrowotnych przez algorytmy głębokiego uczenia był wyższy niż w przypadku klinicystów i wynosił – 87 proc. przypadków, w porównaniu do 86 proc. dokładności prezentowanej przez lekarzy. Warto również podkreślić, że zarówno AI i lekarze radiolodzy mieli podobne wskaźniki rozpoznawania zdrowych obrazów diagnostycznych – wynosiły one odpowiednio 93 proc. dla AI i 91 proc. dla ludzi.

Prowadzący badanie prof. Alastair Denniston, okulista ze Szpitala Uniwersyteckiego w Birmingham podkreślił, że w ramach wąskiej grupy wysokiej jakości badań badacze wykryli, że algorytmy głębokiego uczenia mogą wykrywać choroby (od nowotworów po choroby oczu) tak dokładnie, jak klinicyści. Jednak w ocenie ekspertów dziedziną najbardziej obiecującą dla rozwoju narzędzi sztucznej inteligencji jest radiologia, która umożliwia łatwe wprowadzenie uczenia maszynowego w ramach dostępnych danych klinicznych.