WOŚP ZAGRA DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY ZABIEGOWEJ

Avatar By on 17 października 2019 0 476 Views

Podczas 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 12 stycznia 220 roku – wolontariusze zbierać będą środki niezbędne na zakup najbardziej nowoczesnych urządzeń medycznych i sprzętu niezbędnego do wyposażenia sal operacyjnych, oddziałów intensywnej opieki pooperacyjnej, a także zakładów diagnostyki- ogłosił dziś Jurek Owsiak.

Zbliżającemu się wielkimi krokami 28. finałowi WOŚP przyświecać będzie hasło „Wiatr w żagle” i jak zapewnił drygent największej orkiestry – Jurek Owsiak – tym razem celem zbiórki będzie wsparcie takich dziedzin medyny dziecięcej jak: chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

Jaki sprzęt planuje nabyć WOŚP? Przede wszystkim mają być to lampy i stoły operacyjne, urządzenia do diatermii, aparaty do znieczulenia, urządzeni monitorujące pracę organizmu, aparaty RTG z ramieniem C oraz zestawy endoskopowe. Dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej WOŚP chce zakupić dodatkowo inkubatory, monitory, respiratory, a także strzykawki automatyczne i objętościowe. W przypadku chirurgi ogólnej wsparcie będzie mogło trafić do 67 oddziałów chirurgii dziecięcej, 9 ośrodków kardiochirurgii dziecięcej oraz 7 ośrodków neurochirurgii dziecięcej.
Jak podkreśliła Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP, dotychczas przeprowadzone 27 finałów WOŚP miało niebagatelny wpływ na to, jak wyposażona jest polska medycyna dziecięca.

– Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy jako organizacja pozarządowa wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki- podkreśliła Lidia Owsiak.

Konsultację medyczną dla 28. finału WOŚP zapewnią prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej, oraz w obszarze neurochirurgii prof. dr hab. Marcin Roszkowski z Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka.