SZPITALNY ROBOT WSPARCIEM DLA PERSONELU

Avatar By on 22 października 2019 0 591 Views

YuMi- tak nazywa się mobilny robot szpitalny, który zaprezentowano podczas otwarcia nowoczesnego centrum badań nad rozwiązaniami dla opieki zdrowotnej zlokalizowanego na terenie kampusu Centrum Medycznego w Teksasie (TMC). Jego zadaniem będzie wparcie diagnostów laboratoryjnych, a także personelu medycznego w działaniach z obszaru szpitalnej logistyki.

Dwuramienny robot YuMi to pierwszy koncept przedstawiony w ramach nowo utworzonego centrum badań nad rozwiązaniami dla opieki zdrowotnej działającego w ramach Instytutu Innowacji TMC. Urządzenie ma samodzielnie wykrywać obecność współpracującego z nim personelu, poruszać się miedzy nimi i wykonywać powtarzalne działania – począwszy od ładowania i rozładowywania wirówek, pipetowania i przenoszenia cieczy, po przygotowywanie leków. Dodatkowo robot ma realizować część zadań logistycznych m.in. rozwozić leki lub dostarczać pracownikom szpitala wyroby medyczne lub prozaiczną pościel dla pacjentów.

Kolejnym robotem zaprezentowanym przez ABB w centrum badań był robot IRB 1200, który skonstruowany został na potrzeby transportu cieczy i pipetowania. Analizy efektywności wskazują, że powtarzające się zadania dzięki tego typu automatyzacji mogą być wykonywanie nie tylko 50 proc. szybciej, ale przede wszystkim nieustannie przez 24 godziny.

– Sektor opieki zdrowotnej ulega znaczącej transformacji, ponieważ z jednej strony rozwijane są metody diagnostyki i leczenia chorób, a z drugiej mamy starzejące się społeczeństwo, rosnące koszty oraz niedobór personelu medycznego. Nasze nowe centrum badawczo-rozwojowe ma wypracować odpowiedzi na te wyzwania przy udziale najlepszych specjalistów ze świata akademickiego, naukowego i lekarskiego – powiedział Sami Atiya, dyrektor biznesu robotyki i automatyki dyskretnej ABB. Jego zdaniem doświadczenie firmy w obszarze robotów przemysłowych i współpracujących daje producentowi solidne podstawy, aby dostosować elastyczną automatykę do sektora opieki zdrowotnej.

– Razem z naszymi partnerami w centrum TMC dążymy do zmniejszenia liczby procedur wykonywanych ręcznie przez personel medyczny, zwiększenia dokładności prac laboratoryjnych, a w efekcie bezpieczeństwa pacjentów- zapewnił.

ABB szacuje, że do 2025 r. na globalnym rynku w szpitalach funkcjonować będzie nawet 60 tysięcy niechirurgicznych robotów medycznych, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w 2018 r.

– Branża ta ogromnie się zmienia, a przy tym brakuje ludzi i specjalistów. Otwiera to pole dla robotyki w służbie zdrowia oraz pozwala nam zmienić podejście do sposobu prowadzenia badań poprzez opracowanie nowych procesów w naszych szpitalach i nowych sposobów opieki nad pacjentami – ocenił Bill McKeon, prezes Centrum Medycznego w Teksasie. Zapewnił jednocześnie, że jego placówka chce przyspieszyć prowadzenie badań i obniżyć ich koszty. Jego zdaniem zautomatyzowanie sposobu realizacji badań zmieni oblicze funkcjonowania całej branży ochrony zdrowia na świecie.

Jak pracuje YuMi? Przekonajcie się sami.