• Home
  • Wydarzenia
  • POLSKA PROTEZA W PRESTIŻOWYM KONKURSIE CYBATHLON 2020

POLSKA PROTEZA W PRESTIŻOWYM KONKURSIE CYBATHLON 2020

Avatar By on 24 października 2019 0 409 Views

Hybrydowa proteza stawu kolanowego „HybridLeg”, stworzona przez dolnośląską firmę Contur 2000, wystartuje w prestiżowym konkursie Cybathlon 2020.

Nowe rozwiązanie dla pacjentów po amputacjach ma działać w dwóch trybach – pasywnym oraz aktywnym. Zdaniem jej twórców z firmy Contur 2000 pozwoli to wyeliminować ograniczenia ruchowe i wpłynie na znaczące zmniejszenie jej energochłonności. Przed zaplanowanym na maj 2020 roku konkursem Cybathlon proteza musi jeszcze przejść szereg testów podczas zaawansowanych treningów.

Pomocny druk 3D

W trakcie przygotowywania protezy firma Contur zdecydowała się również na wykorzystanie druku 3DGence. Pozwolił on na przygotowanie obudowy dla „HybridLeg”.

– Wybraliśmy technologię druku 3D, ponieważ jest ona najszybsza i stosunkowo tania, a do tego pozwala na wytwarzanie skomplikowanych kształtów, których nie brakuje przy obudowie protezy. Dodatkowo zależało nam na tym, aby obudowa była estetyczna, wytrzymała i dokładnie wykonana. To wszystko zapewnił nam druk 3D. Nie bez znaczenia było też to, że dzięki tej technologii jesteśmy w stanie wykonać dokładnie takie same elementy w przyszłości – tłumaczy Piotr Trzciński z Contur 2000.

Taniej i szybciej

Co więcej druk 3D okazał się zdecydowanie tańszy i szybszy w realizacji, niż tradycyjne techniki frezowania CNC w technologii ubytkowej. Jak wyjaśnił Remigiusz Synowiec z firmy 3DGence druk 3D pod kątem finalnych rezultatów nie odbiega dziś od tradycyjnych technik produkcji, a co więcej wachlarz dostępnych materiałów jest coraz szerszy.

– Musieliśmy osłonić mechanizmy znajdujące się wewnątrz protezy, zachowując jednocześnie jej estetykę. Udało się to w 100 procentach. Technologię druku 3D będziemy wykorzystywać także w przyszłości przy pojedynczych, małych lub nawet średnich seriach produkcji obudowy, bo ma to jak najbardziej uzasadnienie ekonomiczne – zapewnił Piotr Trzciński.

Na podbój Szwajcarii

Proteza „HybridLeg” stanie w maju do szwajcarskiego konkursu Cybathlon 2020, który łączy w sobie współzawodnictwo sportowe osób niepełnosprawnych z oceną postępu technologicznego. Wydarzenie pozwala na ocenę nowych rozwiązań m.in. protez i egzoszkieletów w różnorodnych dyscyplinach takich jak biegi, czy jazda na rowerze.