Niepełnosprawni grafika: Geralt CC0 Public Domain

SZTUCZNA INTELIGENCJA WESPRZE NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Avatar By on 31 października 2019 0 564 Views

Internetowy e-niezbędnik wspierany systemami sztucznej inteligencji AI to nowa inicjatywa Fundacji Neuron Plus. Dzięki rozwiązaniu osoby niepełnosprawne będą mogły lepiej poruszać się po informacjach dotyczących przysługującym im przywilejom.

Inicjatywa Fundacji Neuron Plus to rozwiązanie dające osobom z niepełnosprawnościami wirtualnego asystenta, który pomaga im nie tylko odnaleźć w realiach współczesnego świata. W e-niezbędniku znalazły się praktyczne i przydatne informacje dotyczące przysługującym im świadczeń, ulg oraz przywilejów. Dodatkowo rozwiązanie wspierane przez systemy sztucznej inteligencji stara się zrozumieć intencje użytkownika i odpowiadać na jego potrzeby w sposób najbardziej precyzyjny. W przypadku, gdy istniej problem ze znalezieniem odpowiedzi na pytania użytkowników – niepełnosprawni przekierowani są do czatu prowadzonego przez ekspertów Fundacji Neuron Plus.

– E-niezbędnik wraz z wirtualnym doradcą, to prawdopodobnie w tej chwili jedyne rozwiązanie w Polsce, umożliwiające w szybki i innowacyjny sposób dostęp do informacji, których poszukują osoby z niepełnosprawnością – podkreśla prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki, Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron Plus i wskazuje – Ogromną zaletą czat bota jest to, że osoby z niepełnosprawnością są bezpośrednio kierowane do interesujących ich zagadnień, co znaczenie ułatwia im korzystanie z e-niezbędnika i skraca czas uzyskania odpowiedzi na zadane pytania. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce jest zgodne z ideą i filozofią działania fundacji, dlatego w przyszłości zamierzamy skupiać się na podobnych projektach.

E-niezbęnik znajdzie się na stronie kampanii STOP Barierom, której celem jest wsparcie dostępności usług dla osób z niepełnosprawnościami. Celem kampanii jest również aktywizacja osób z niepełnosprawnościami zarówno przestrzeni publicznej, jak również komercyjnej.