POLSKIE CYBEROKO DLA PACJENTÓW W ŚPIĄCZCE

Avatar By on 5 listopada 2019 0 502 Views

Wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej może okazać się przełomem w sposobie komunikowania się z pacjentami w stanie wegetatywnym. CyberOko daje również możliwość lepszej rehabilitacji i treningu pacjentów w śpiączce.

CyberOko to urządzenie umożliwiające m.in. monitorowanie oraz diagnostykę pacjentów z urazami mózgu. Dzięki rozwiązaniu integrującemu techniki śledzenia wzroku z modułem badania aktywności elektrycznej mózgu (EEG) oraz modułem emisji zapachów lekarze mogą obiektywnie ocenić stopień świadomości pacjenta oraz zweryfikować sposób prowadzenia terapii osoby w stanie wegetatywnym. CyberOko oceniając ruch gałek ocznych staje się również narzędziem komunikacji pacjenta z personelem medycznym bądź najbliższymi.

Obecnie rozwiązanie oceniane jest w kilku placówkach m.in. Zakładach Opiekuńczo Leczniczych, które wykorzystują je do diagnostyki i prowadzenia terapii nad osobami w stanie wegetatywnym, ale również opieki nad seniorami po wylewach i udarach mózgu.

– Profesor Andrzej Czyżywski podarował nam CyberOko, a programiści związani z Fundacją przy udziale psychologów, logopedów oraz pracowników naukowych Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej stworzyli oprogramowanie dla pacjenta w stanie apalicznym. Byliśmy i jesteśmy zachwyceni tym urządzeniem. Nie myślałam, że doczekam momentu, w którym z człowiekiem wizualnie sprawiającym wrażenie osoby, do której nie docierają bodźce zewnętrzne, nawiąże się świadomy kontakt. Chory ma możliwość przekazywać swoje pragnienia, odczucia, a także komunikować się z innymi. Życie takiej osoby jest bardzo trudne, ale możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym wyrywa go z niebytu społeczno-zdrowotnego- twierdzi Janina Mirończuk, prezes Fundacji Światło, do której CyberOko trafiło jako pierwsze.