• Home
  • Wydarzenia
  • POZNALI TECHNIKI LAPAROSKOPOWE W GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ

POZNALI TECHNIKI LAPAROSKOPOWE W GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ

Avatar By on 5 listopada 2019 0 367 Views

Dwunastu lekarzy z Warszawy, Białegostoku, Wrocławia, Poznania i Szczecina uczestniczyło z warsztatach laparoskopii ginekologicznej. Szkolenie obejmujące zaawansowane techniki endoskopowe zorganizowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii (ŚCO).

Szkolenie zorganizowane przez ŚCO obejmowało pełny zakres zabiegów z obszaru ginekologii onkologicznej wraz z operacjami oszczędzającymi układ limfatyczny i procedurę oznaczania węzła wartowniczego.

— To kurs dla zaawansowanych, prowadzimy go dla tych lekarzy, którzy już operują pacjentki onkologiczne z wykorzystaniem technik endoskopowych – wyjaśnia dr Marcin Misiek, kierujący Kliniką Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i równocześnie kierownik kursu.

W trakcie szkolenia uczestnicy wykonywali zabiegi m.in. laparoskopowego usunięcia macicy z limfadenektomią, profilaktycznego usunięcia przydatków u pacjentki z mutacją w genie BRCA 1/2, a także zabiegi oszczędzające układ limfatyczny z pobraniem węzła wartowniczego dzięki wykorzystaniu fluorescencji. Jak podkreślił kierownik kursu współczesna medycyna dąży do tego by operować pacjentki technikami małoinwazyjnymi, dzięki którym mogą one zostać szybko wypisane do domu.

– Próbujemy przekazać, że pacjentka nie musi leżeć przez siedem dni w szpitalu. Czasami wystarczają trzy dni, a zakres zabiegu będzie dokładnie ten sam jak w klasycznej chirurgii otwartej, podobnie jak i możliwości wyleczenia – dodaje dr Marcin Misiek.

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo – badawczym i jednocześnie członkiem Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej (CEEGOG) i Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC).

Szkolenia z laparoskopii ginekologicznej placówka organizuje od 2013 roku, ale od trzech lat ośrodek skoncentrował się wyłącznie na szkoleniu zaawansowanych lekarzy. Co roku w ŚCO odbywa się od 4 do 6 kursów z technik endoskopowych, a od trzech lat Klinika Ginekologii ŚCO posiada akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i tytuł European Training Centre in Gynaecological Oncology.