SZTUCZNA MACICA DA SZANSE WCZEŚNIAKOM

Avatar By on 20 listopada 2019 0 621 Views

Blisko 2,9 mln euro pochłonie projekt stworzenia sztuczne macicy, w której przedwcześnie urodzone dziecko otoczone będzie płynami, a tlen i składniki odżywcze otrzymywać będzie za pomocą sztucznego łożyska – donosi portal „Cordis”.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoen pracują nad rozwiązaniem, które w przyszłości zwiększy szansę przeżycia przedwcześnie urodzonych dzieci. Zdaniem pomysłodawców sztuczna macica będzie dedykowana dzieciom na etapie skrajnego wcześniactwa i pomagać będzie w przejściu przez nie decydującego etapu pomiędzy 24. a 28 tygodniem ciąży.

– Szanse na przeżycie rosną wraz z każdym dniem rozwoju 24-tygodniowego płodu w sztucznej macicy. Jeśli dzięki sztucznej macicy uda nam się wydłużyć rozwój tych dzieci do 28 tygodni, ograniczymy ryzyko śmierci wcześniaka do 15 proc. – szacuje prof. Guid Oei, koordynator projektu.

Według koncepcji twórców dziecko znajdujące się w sztucznej macicy będzie otoczone płynami, a niezbędne do życia składniki takie jak tlen czy składniki odżywcze, trafiać będą do dziecka za pośrednictwem pępowiny połączonej ze sztucznym łożyskiem. Co więcej wykorzystany w rozwiązaniu system ma nieprzerwanie monitorować parametry dziecka znajdującego się w macicy – chodzi m.in. o ocenę takich wskaźników jak tętno, saturacja czy aktywność mózgowo-mięśniowa.

Jak donosi serwis Cordis obecnie trwają prace nad przygotowaniem fantomu będącego idealną imitacją skrajnego wcześniactwa, co pozwoli badaczom na testy sztucznej macicy w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Projekt PLS (Perinatal Life Support System: Integration of Enabling Technologies for Clinical Translation) rozpoczął się w październiku 2019 r.

– Przez następnych pięć lat będziemy prowadzić dalsze badania i oceny technologii, współpracując z innymi specjalistami z Europy. Będziemy je rozwijać aż uda nam się stworzyć pierwszy prototyp sztucznej macicy- wskazuje prof. Guid Oei.