• Home
  • Wydarzenia
  • NFZ PRZYPOMINA- OD 1 STYCZNIA REALIZACJA ZLECEŃ PO NOWEMU

NFZ PRZYPOMINA- OD 1 STYCZNIA REALIZACJA ZLECEŃ PO NOWEMU

Avatar By on 11 grudnia 2019 0 413 Views

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przypomina pacjentom, że od 1 stycznia 2020 roku chorzy nie będą musieli udawać się do oddziału funduszu w celu potwierdzenia zlecenia na wyroby medyczne. W ocenie centrali NFZ nowy sposób potwierdzania zdecydowanie ułatwi realizację zleceń, których co roku jest ponad 3,5 mln.

Zmieniające się po 1 stycznia zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń mają być szczególnym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy nie będą zmuszeni potwierdzać zleceń w oddziałach płatnika.

Kiedy zlecenie będzie potwierdzane?

Jak wyjaśnia centrala NFZ pacjenci uzyskają potwierdzenie zlecenia z NFZ już w gabinecie lekarza. Dzięki temu zaraz po opuszczeniu gabinetu pacjenci będą mogli udać się do sklepu medycznego bądź apteki, gdzie zrealizują zlecenie.

– Nowe rozwiązanie NFZ poprawi dostępność do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, szczególnie dla pacjentów z małych miejscowości, skąd do placówek Funduszu jest daleko. Pacjent będzie mógł otrzymać od razu zlecenie gotowe do realizacji. Będzie miał też pewność, że zlecenie jest pozbawione błędów formalnych. Obecnie o ewentualnych błędach pacjent dowiaduje się najczęściej dopiero w trakcie wizyty w NFZ- zapewnia fundusz.

Dodatkowo płatnik wskazuje również, że lekarze będą mogli na bieżąco dokonać korekty ewentualnych błędów, jakie zostaną stwierdzone we wniosku – dzięki czemu chorzy nie będą musieli odbywać ponownej wizyty.

Od listopada wybrane placówki testują już nowe rozwiązanie, natomiast w pełni nowe zlecenia na wyroby wejdą w życie u wszystkich świadczeniodawców 1 stycznia 2020.

-U wszystkich świadczeniodawców do dnia 31 grudnia 2019 r. zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy będą wystawiane, potwierdzane i realizowane również na dotychczasowych zasadach. Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy, które do dnia 31 grudnia 2019 r. zostały wystawione oraz wystawione i potwierdzone, będą realizowane na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r.- wskazuje płatnik.