BEZ SZANS NA E-ZLECENIA W GABINETACH LEKARZY POZ?

Avatar By on 19 grudnia 2019 0 361 Views

Aplikacje gabinetowe są najsłabszym ogniwem zmian, jakie mają zajść po 1 stycznia w wystawianiu zleceń na wyroby medyczne. Zdaniem Tomasza Zielińskiego, wiceprezesa i eksperta FPZ ds. informatyzacji, rozwiązanie to jest nadal niegotowe.

Nowe zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne budzą poważne obawy zarówno pacjentów, jak również środowiska lekarskiego. Wchodzący w życie 1 stycznia obowiązek wystawiania e-zleceń może okazać się trudny do wypełnienia przez luki jakie istnieją w funkcjonujących aplikacjach gabinetowych. Stąd też postulat środowiska lekarzy rodzinnych skupionych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ich zdaniem do momentu, kiedy dostawcy oprogramowania uzupełnią lukę w obszarze e-zlecenia, lekarze powinni mieć możliwość wystawiać zlecenia także na dotychczasowych zasadach.

– Nie jesteśmy przeciwni nowym zasadom, bo rzeczywiście są one korzystne dla pacjentów i ich opiekunów, którzy nie będą musieli potwierdzać zleceń w NFZ, jak to ma miejsce obecnie – zastrzega wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński. – Mamy świadomość, że jest to dla nich uciążliwość, zwłaszcza że w większości przypadków zlecenia te dotyczą osób niesprawnych i niesamodzielnych. Jednak uważamy, że nie może się to odbywać kosztem czasu lekarza, który w POZ ma go mało i bez nowych obowiązków.

Przypomnijmy, że od Nowego Roku lekarze będą mieli dwie drogi wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Pierwsza z nich wymaga skorzystania ze specjalnej strony internetowej, stworzonej do tego celu. Niestety jak wskazują lekarze wadą tego rozwiązania jest fakt, że wymaga to logowania się do kolejnego systemu i wprowadzania od początku wszystkich danych pacjenta. Zdaniem lekarzy rodzinnym taka procedura jest zbyt czasochłonna. Drugą opcją jest skorzystanie z aplikacji gabinetowych – te jednak nadal w wielu przypadkach nie dysponują możliwością wystawiania e-zleceń.

– Po zmianach przerzucono na nas obowiązek weryfikacji specjalnych uprawnień, od których zależy stopień refundacji wyrobów medycznych – wyjaśnia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Znacznie prościej i szybciej można wystawić zlecenie za pomocą aplikacji gabinetowej, bo wówczas lekarz nie musi wprowadzać na nowo danych swojego pacjenta. Na razie jednak ta druga możliwość jest tylko teoretyczna, bo aplikacje gabinetowe nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności. Do wejścia w życie nowych przepisów pozostało kilkanaście dni, dlatego postulujemy, by umożliwić lekarzom alternatywnie wystawianie zleceń na dotychczasowych zasadach także po 1 stycznia – do momentu, gdy będzie można to robić poprzez aplikacje gabinetowe- zaapelował ekspert FPZ.