STENTGRAF UROŚNIE WRAZ Z DZIECKIEM

Avatar By on 23 grudnia 2019 0 468 Views

Kardiochirurdzy z Kliniki Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimu przeprowadzili przełomowy zabieg wszczepienia stentgrafu rosnącego wraz z małym pacjentem. To pierwsza tego typu operacja w Polsce.

Nowatorski zabieg przeprowadził zespół dra n.med. Piotra Weryńskiego z Kliniki Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimu. Zabieg polegał na implantacji nowego stentgraftu piersiowego Valiant Navion i endowaskularnym zabezpieczeniu mnogich tętniaków aorty piersiowej u 14-letniej pacjentki.

– U dziewczynki implantacja stentgraftu Valiant Navion była jedynym rozwiązaniem, gdyż wykonanie klasycznego zabiegu operacyjnego z otwarciem klatki piersiowej było obarczone zbyt wysokim ryzykiem. Z drugiej strony – biorąc pod uwagę zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną ściany aorty – Valiant Navion, cechujący się zwiększoną giętkością i łatwością wprowadzania do wąskich tętnic idealnie nadawał się do zastosowania w tym zabiegu. Miało to olbrzymie znaczenie u tej pacjentki, ponieważ u dzieci średnice tętnic są o wiele mniejsze niż u dorosłych, a zastosowany stentgraft ma zapas średnicy i będzie „rósł” razem z dzieckiem – powiedział po zabiegu dr Piotr Weryński.

Nowy stentgraf może zostać wprowadzony do aorty przez wyjątkowo cienkie i kręte tętnice biodrowe. Dzięki temu umożliwia leczenie tętniaków, rozwarstwień i pourazowych pęknięć aorty u pacjentów, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do zabiegu endowaskularnego.