CZESI OTRZYMAJĄ REFUNDOWANE IMPLANTY ŚLIMAKOWE

Avatar By on 7 stycznia 2020 0 363 Views

Od 1 stycznia nasi południowi sąsiedzi otrzymają dostęp do refundowanych w 100 proc. implantów ślimakowych wszczepianych do obu uszu. Dotychczas ta forma refundowanego leczenia niedosłuchu lub całkowitej głuchoty dostępna była wyłącznie dla dzieci.

Informację o zmianach finansowania dostępu do implantów ślimakowych przekazał Adam Vojtech – czeski minister zdrowia. W swoim wpisie w serwisie społecznościowym Twitter wskazał, że jednostkowy koszt wykonania procedury będzie wynosić 200 tys. czeskich koron, czyli około 33,5 tys. złotych.

Jak informuje czeska telewizja dotychczas obustronna implantacja finansowana była przez ubezpieczycieli wyłącznie jako procedura świadczona dzieciom. To jednak nie wszystkie zmiany – Czesi zdecydowali się bowiem także na skrócenie czasu wymiany procesora mowy, który od 1 stycznia będzie przysługiwać pacjentom raz na 7 lat, a nie – 10 lat.

Obecnie za południową granicą z implantów ślimakowych korzysta blisko tysiąc pacjentów, a co roku implantowanych jest 120 kolejnych pacjentów.