KOLEJNY SUKCES STOŁECZNYCH KARDIOLOGÓW

Avatar By on 7 stycznia 2020 0 333 Views

Lekarze z I Katedry Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mają powody do satysfakcji. W ostatnich dniach grudnia z sukcesem przeprowadzili zabieg, w trakcie którego dołożyli pacjentowi kolejny, bezelektrodowy stymulator serca.

Przeprowadzony przez lekarzy z WUM zabieg był najprawdopodobniej jednym z pierwszych na świecie, a z pewnością pierwszym w Polsce wszczepienia dodatkowego urządzenia. Był on konieczny, ponieważ w pierwszym wszczepionym trzy lata temu implancie stymulującym pracę serca wyczerpały się baterie. Warto podkreślić, że 75-letni pacjent cierpi na zaburzenia pracy serca o charakterze bradykardii. A sam zabieg przebiegł bez powikłań i komplikacji związanych z uruchomieniem i pracą nowego urządzenia. Wszczepione przez prof. Marcina Grabowskiego oraz dr n. med. Marcina Michalaka urządzenie to stymulator typu Micra.

– Stymulatory bezelektrodowe to urządzenia najnowszej generacji. Obserwacje pierwszych pacjentów, u których implantowano te aparaty nie przekraczają kilku lat. Doniesienia o podobnych zabiegach będą dopiero się pojawiać, ponieważ konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń u pacjentów, u których wcześniej implantowano tego typu urządzenia to kwestia najbliższego czasu- czytamy w komunikacie WUM.

Kardiolodzy wskazują również, że przypadku takich urządzeń wyzwaniem było nie tylko techniczne umiejscowienie ich w komorze serca (obok dotychczasowego aparatu), ale również mogące występować potencjalnie interakcje zaburzające funkcjonowanie nowego urządzenia.