Robot Da Vinci

SYNEKTIK PODSUMOWUJE RYNEK ROBOTÓW CHIRURGICZNYCH W 2019

Avatar By on 13 stycznia 2020 0 424 Views

900 zabiegów z wykorzystaniem robotów chirurgicznych da Vinci wykonano w polskich szpitalach w 2019 r. W roku poprzedzającym takich zabiegów wykonano 60 -podaje Synektik, wyłączny dystrybutor tego systemu w Polsce.

– Polski rynek chirurgii robotycznej zanotował w ubiegłym roku dynamiczny wzrost, dzięki czemu nasi pacjenci mogą się leczyć na najnowocześniejszym sprzęcie na świecie – przekonuje Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik. -Liczymy, że dynamika wzrostu zostanie utrzymana przez polski rynek chirurgii robotycznej także w 2020 r. – dodaje.

– Coraz więcej polskich szpitali, także publicznych, docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Niska utrata krwi, minimalizacja powikłań, mniejsze blizny pooperacyjne wpływają na przyspieszenie rekonwalescencji, co wiąże się u pacjentów z dużo krótszym pobytem w szpitalu i powrotem do pełni sił. Wszystko to sprawia, że choć samo użycie robota pozostaje droższe niż klasyczna operacja, rozwój chirurgii robotycznej wiąże się dla całego polskiego systemu ochrony zdrowia z wymiernymi oszczędnościami – mówi Artur Ostrowski.

Według szacunków producenta sprzętu robotycznego da Vinci, w 2019 r. przeprowadzonych zostało w skali świata około 1,25 mln operacji z wykorzystaniem niemal 5,5 tys. tego typu systemów. W Polsce rynek robotyki chirurgicznej jest nadal w początkowym stadium rozwoju. Największym wyzwaniem jest nie tyle sam zakup systemu robotycznego przez szpitale, co przede wszystkim wykształcenie odpowiedniej kadry lekarzy operatorów.

Zabiegi z udziałem systemu da Vinci przeprowadzane są w Polsce zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Wieliszewie i Siedlcach.