NOWY ROZDZIAŁ W TRANSPLANTOLOGII?

Avatar By on 15 stycznia 2020 0 389 Views

Naukowcy z Zurychu opracowali aparaturę medyczną, która regeneruje ludzką wątrobę i może utrzymywać organ przy życiu poza ciałem przez nawet tydzień. Dotychczas wątrobę można było bezpiecznie przechowywać poza ciałem tylko przez kilkanaście godzin.

Do maszyny mogą trafiać nie tylko zdrowe, ale również uszkodzone organy, które dzięki maszynie, w ciągu kilku dni potrafią się zregenerować poza ciałem.

Prace nad specjalnym urządzeniem trwały przez cztery lata. Wykorzystywano podczas nich świńskie wątroby. Podczas ostatniej serii eksperymentów, przetestowano je przy użyciu 10 ludzkich wątrób, które były zbyt uszkodzone, by wykorzystać je do transplantacji. Sześć z dziesięciu wątrób przetrwało przez tydzień.

Podstawą technologii jest system perfuzyjny, naśladujący podstawowe fizjologiczne funkcje organizmu. Pompa imituje serce, natleniacz płuca, a jednostka dializacyjna nerki.

Eksperci stwierdzają, że dzięki zdolnościom regeneracyjnym organu w maszynie i zyskaniu dodatkowego czasu na znalezienie odpowiedniego dawcy, nowoczesna aparatura daje nadzieję na zwiększenie liczby udanych przeszczepów wątroby oraz skrócenie czasu oczekiwania na przeszczep przez najbardziej potrzebujących pacjentów.