Radosław Sierpiński, ABM

ABM WESPRZE ROZWÓJ WYROBÓW MEDYCZNYCH

Avatar By on 20 stycznia 2020 0 384 Views

Agencja Badań Medycznych (ABM) chce finansować badania nad ulepszeniem protez, stymulatorów czy rozwojem sztucznej inteligencji. Pojawiły się też zapowiedzi prac nad utworzeniem specjalnego funduszu, który będzie skierowany dla medtechów i firm biotechnologicznych.

– Chcemy sfinansować badanie wyrobów medycznych – poprawione zastosowanie protez, stymulatorów i innych urządzeń wszczepialnych – mówi dla portalu 300gospodarka, Radosław Sierpiński, p.o. prezesa ABM.

Radosław Sierpiński w wywiadzie zapowiedział, że jeden z konkursów „skupiać ma się na zastosowaniu sztucznej inteligencji w rodzimych technologiach”.

Mamy do rozdysponowania na ten cel 10 mln zł. To bardzo silny trend światowy. Przyglądamy się dziś z dużym zainteresowaniem rozwiązaniom, które testuje i wdraża Google czy IBM, opartym na pozyskiwaniu i analizowaniu danych medycznych. Dane w medycynie stają się coraz więcej warte. IBM zapłacił niedawno w Izraelu kilkanaście miliardów dolarów za bazę danych pochodzących z ludzkiego genomu – mówił Radosław Sierpiński.

Zapytany przez Katarzynę Mokrzycką z 300gospodarki, Radosław Sierpiński zapewnił, że jest to „budżet porównywalny do siostrzanych agencji za granicą”. – Wierzę że później pojawią się kolejne źródła finansowania, by móc te pomysły rozwijać – dodał.

Medtechy mogą liczyć na wsparcie

Jak zapowiada Radosław Sierpiński w planach Agencji jest uruchomienie wspólnie z PFR funduszu venture capital. Fundusz może zacząć działać już w 2021 r. Będzie on skierowany do firm biotechnologicznych oraz medtech.

Zależy nam, żeby zatrzymać w kraju wynalazki, które bardzo często na newralgicznym etapie są sprzedawane za granicę, bo u nas nie znalazły finansowania – mówił p.o. Prezes ABM.

Czytaj więcej: 300gospodarka