POLSKI PRZEMYSŁ WYROBÓW JEST „PROSTY”

Avatar By on 27 stycznia 2020 0 470 Views

Czy wyroby medyczne będą polską specjalnością? W chwili obecnej w przemyśle krajowym przodują duże, zagraniczne koncerny, a polska produkcja jest niewielka i skupiona na produktach prostych – podkreślali eksperci podczas konferencji „The best way to predict the future is to create it. Challenges and opportunities: 2020″.

Polski przemysł wyrobów skupiony na produktach prostych

– Żeby wdrażać polskie produkty musimy mieć przemysł krajowy, a tego brakuje – mówi Wojciech Szefke, prezes zarządu Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego TECHNOMED. – W chwili obecnej w przemyśle krajowym obecne są największe koncerny, a polska produkcja jest niewielka i skupiona na produktach prostych – dodał.

– Rocznie w Polsce powstaje 5-7 fabryk wyrobów medycznych. Co roku powstaje też ok 50 start-upów. 20-30 z nich zajmuje się telemedycyną. Reszta z nich idzie w proste rozwiązania – ocenił prezes TECHNOMED.

Agencje finansujące nowe technologie – bez koordynacji

Motorem dla komercjalizacji nowoczesnych technologii mają być i są agencje takie jak Agencja Badań Medycznych, czy Sieć Badawcza Łukasiewicz.

ABM w pierwszych latach działalności na niekomercyjne badania kliniczne w biotechnologii, ale także opracowanie innowacyjnych wyrobów i urządzeń medycznych zamierza przeznaczyć 400 mln zł.

– Rolą ABM jest to by start-upy nie stawały się kontrybucją dla „Big Pharmy”. Chcemy by te technologie powstawały i były komercjalizowane w Polsce. Ważną rolą biznesu jest to by tak się działo – mówił R. Sierpiński.

Między innymi, nad innowacyjnymi rozwiązaniami w medycynie, pracują ośrodki wchodzące w Sieć Badawczą Łukasiewicz, której jak podkreśla M. Kraska „zdrowie ma być jednym z głównych kierunków działalności na ten rok”.

– Naszą rolą jest komercjalizacja tego co wytwarzają współpracujące instytuty badawcze. Przekrój instytutów jest szeroki. Zaskakujące jest to, że wiele instytutów nie mających nic wspólnego z obszarem zdrowia, ma ofertę dla firm z tego sektora – mówi Marcin Kraska, Wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Badań i Rozwoju. Wymienił, że obecne w sieci instytuty pracują m.in. nad takimi rozwiązaniami jak; system terapii polem magnetycznym czy koncepcją „inteligentnego buta”, który rozwijany ma być w kontekście stopy cukrzycowej. Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie także operatorem Wirtualnego Instytutu Badawczego.

Radosław Sierpiński zauważył, że warto pogłębić współpracę Sieci Łukasiewicz z resortem. – Łukasiewicz wspiera nowe technologie, które są potrzebne w systemie. Brakuje jednak koordynacji działań z potrzebami systemu ochrony zdrowia – mówił prezes ABM. Nałożenie prac Sieci Badawczej na swego rodzaju mapę potrzeb zdrowotnych, w jego ocenie mogłoby przysłużyć się temu by na rynek zostały wprowadzone polskie produkty, dedykowane dla polskich pacjentów i potrzeb polskiego systemu zdrowia.

Zredefiniować podejście do finansowania wyrobów medycznych

Wojciech Szefke zaznaczył, że przemysł wciąż spotyka się z brakiem zainteresowania finansowania bardziej zaawansowanych – rodzimych – technologii.

– Mamy polską endoprotezę, która w stu procentach idzie na eksport. Płatnik musi być zainteresowany finansowanie tego rodzaju technologii w ochronie zdrowia – mówił prezes TECHNOMED.

Zaznaczył, że choć „ministerstwo odblokowało komunikacje” do „dorzucania” nowych technologii do systemu ochrony zdrowia to dalej brakuje do tego legislacyjnej ścieżki.