• Home
  • Wiadomości
  • INTELIGENTNE BANDAŻE WYKRYJĄ I WYLECZĄ INFEKCJE BAKTERYJNE RAN
gaza bandaż

INTELIGENTNE BANDAŻE WYKRYJĄ I WYLECZĄ INFEKCJE BAKTERYJNE RAN

Avatar By on 5 lutego 2020 0 330 Views

Chińscy naukowcy opracowali inteligentny bandaż. W kontakcie z raną, w zależności od rodzaju bakterii w ranie, bandaż zmienia kolor i przyspiesza proces leczenia.

Dr Xiaogang Qu wraz z grupą naukowców z Chinese Academy of Sciences opracowali materiał, który zmienia kolor w zależności od rodzaju bakterii w ranie oraz wydziela odpowiedni antybiotyk, który przyspieszy proces leczenia.

W przypadku kontaktu z kwaśnym mikrośrodowiskiem, jakie występuje w infekcjach bakteryjnych bandaż zmieni kolor z zielonego na żółty oraz uwalnia antybiotyk, który zabija bakterie.

Jeśli z kolei obecne w ranie bakterie są oporne na leki, bandaż zmieni kolor na czerwony. Lekarz może wówczas naświetlić bandaż specjalnym światłem, co spowoduje uwolnienie reaktywnych form tlenu, które osłabiają bakterie, czyniąc je bardziej podatnymi na antybiotyk.

– To całkowicie nowe podejście do leczenia ran. Biorąc pod uwagę niski koszt i łatwą obsługę technologii, uważamy, że może ona zostać wdrożona do praktyki lekarskiej – oceniają w artykule twórcy bandaża.

źródło: ACS Central Science