DA VINCI TRAFI DO SZPITALA MSWIA W WARSZAWIE

Avatar By on 21 lutego 2020 0 293 Views

Synektik podpisał umowę sprzedaży systemu robotycznego da Vinci do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Wartość kontraktu wyniesie 12,9 mln zł netto. Umowa obejmuje dostawę i montaż robota chirurgicznego, a także opiekę serwisową oraz przeszkolenie personelu.

Szpital MSWiA w Warszawie będzie dziewiątą placówką medyczną w Polsce, która będzie wykorzystywać chirurgiczny system robotyczny da Vinci.

– Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że system da Vinci® trafi do kolejnego polskiego szpitala. To również niezbity dowód na zmiany jakościowe zachodzące na rodzimym rynku technologii medycznych, w których Synektik odgrywa ważną rolę. Cieszę się, że coraz więcej polskich szpitali, także publicznych, docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Przypomnę, że wdrożenie technologii da Vinci pozwala na rewolucję jakościową w terapii szeregu schorzeń, umożliwiając wyjątkowo efektywne, małoinwazyjne przeprowadzenie złożonych zabiegów chirurgicznych i ograniczając do minimum ryzyko powikłań pooperacyjnych – wylicza Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik SA.

Obecnie operacje z wykorzystaniem robota da Vinci mogą wykonywać placówki w: Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Siedlcach oraz Wieliszewie.

Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1100 zabiegów w asyście robotów da Vinci (Czytaj: SYNEKTIK PODSUMOWUJE RYNEK ROBOTÓW CHIRURGICZNYCH W 2019) . Obecnie systemy wykorzystywane są w naszym kraju przede wszystkim w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej i laryngologii. Jednak rodzimy rynek jest wciąż w początkowym stadium rozwoju. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jeden robot przypada na około 100 tys. mieszkańców, w Polsce, razem ze szpitalem MSWiA, jest jeden na ponad 4 miliony osób.

– Trzeba pamiętać, że systemy robotyczne, choć niezwykle doskonałe, pozostają przede wszystkim narzędziami w rękach lekarza. W każdym przypadku to wysoko wykwalifikowany chirurg, a nie robot, przeprowadza operację. Kluczową kwestią jest także odpowiednie przygotowanie samego systemu robotycznego poprzez zapewnienie legalnego oprogramowania, właściwie dobranych instrumentów i autoryzowanego serwisu. Tylko dobrze wyszkolona kadra medyczna i autoryzowane systemy gwarantują bezpieczeństwo pacjentów – dodaje Cezary Kozanecki.