karetka pogotowie ambulans

MZ: TESTY DIAGNOSTYCZNE „NA DOWÓZ”

Avatar By on 16 marca 2020 0 466 Views

Obecnie w Polsce rozdysponowano 70 karetek, które w całej Polsce pobierają i transportują wymazy niezbędne do wykonania testów diagnostycznych na obecność koronawirusa. Dzięki temu pacjenci z podejrzeniem zakażenia nie muszą opuszczać swoich mieszkań – poinformował resort zdrowia. 

– Dzisiaj zostanie dostarczony do każdego z tych szpitali sprzęt ochrony osobistej. Każdy dostanie 1 tys. sztuk kombinezonów, 1 tys. maseczek i odpowiednią ilość gogli – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniając, że będzie to wystarczająca liczba biorąc pod uwagę obecną liczbę zakażonych.

Ponadto jak dodał, zabezpieczone zostanie finansowanie tych szpitali. – Zatrzymają one ryczałt, który miały, a dziś uruchomiony zostanie dodatek za gotowość w zależności od liczby łóżek i łóżek respiratorowych – wyjaśnił. Dodatkowo za każdego chorego pacjenta NFZ bezie płacił 460 zł – poinformował.

Testy i laboratoria

– Na dziś będziemy mięli już 19 laboratoriów wykonujących testy, co oznacza zwiększenie przepustowości badań do ok. 3 tys. na dobę. Robimy tych badań coraz więcej – zapewnił minister. – Te testy wykonywane są też w domach i kwarantannie. Mamy 70 karetek, które pobierają wymazy od pacjentów w domach – wyjaśnił.

– Wykonaliśmy tych testów ok. 8-10 tys. do tej pory i ich liczba będzie rosła. Rozdysponowano już ponad 40 tys. testów do laboratoriów – dodał.