testy diagnostyczne diagnostyka badanie laboratorium

PRYWATNA SPÓŁKA WYKONA TEST NA COVID-19

Avatar By on 23 marca 2020 0 274 Views

Spółka Warsaw Genomics włączyła się do testowania koronawirusa i udostępniła testy molekularne pozwalające na potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia. W ciągu doby spółka może ich zrealizować do tysiąca.

Warsaw Genomics chce wspierać palące potrzeby szpitali i placówek medycznych w zakresie dostępu do miarodajnych i zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia diagnostycznych testów molekularnych w kierunku koronawirusa.

– W obliczu zagrożenia epidemią COVID-19 wszystkie wysiłki i zasoby skoncentrowaliśmy w ostatnich dniach na zapewnieniu dostępności do testów molekularnych. Ekspertyza naszych zespołów i nowoczesne zaplecze laboratoryjne pozwalają nam już dziś na realizację 1000 testów molekularnych w ciągu jednej doby. Jako lekarze i diagności tworzący zespół Warsaw Genomics, chcemy pomóc przede wszystkim w zabezpieczeniu palących potrzeb i umożliwić w pierwszej kolejności realizację testów diagnostycznych szpitalom, placówkom medycznym i wszystkim podmiotom, które od kilku dni są na pierwszej linii frontu z koronawirusem – powiedziała dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Center for Diseases Control and Prevention (USA), polskiego Konsultanta Krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wszystkie testy diagnostyczne w kierunku SARS CoV-2 wykonywane będą w laboratoriach Warsaw Genomics w Warszawie metodą RT-PCR w czasie rzeczywistym.

– Mamy świadomość, jak potrzebne jest profesjonalne wsparcie diagnostyczne dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego, który od kilkunastu dni chroni społeczeństwo przed koronawirusem. Sprawne rozpoczęcie realizacji testów diagnostycznych przez szpitale i placówki medyczne, możliwe było dzięki efektywnej współpracy z resortem zdrowia, a także zaangażowaniu i współpracy z firmami reprezentującymi różne sektory gospodarki. Uruchamiając testy diagnostyczne, zawiązała się niejako nieformalna Koalicja Firm wspierających walkę z koronawirusem. To ogromy dowód solidarności i odpowiedzialności społecznej, który wszyscy dajemy w tym czasie – dodał prof. dr med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics.

Do inicjatywy przystąpiły już m.in. PKO BP, Deloitte czy ANG Spółdzielnia, które zdecydowały się przeznaczyć środki finansowe na zakup testów i przekazać nabyte w ten sposób testy na rzecz wsparcia polskich szpitali i placówek medycznych. Firmy, które włączą się do inicjatywy wsparcia diagnostyki w walce z koronawirusem, zyskują możliwość zakupu puli badań również dla swoich pracowników.

Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 w pierwszej kolejności wykonane są dla szpitali, poradni i innych placówek medycznych.

Źródło: Warsaw Genomics