ZBROJENIA DO WALKI Z COVID-19

Avatar By on 30 marca 2020 0 434 Views

Do walki z koronawirusem wytaczane są coraz cięższe działa. Amerykańskie siły wojskowe na wodzie, US Navy mobilizują szpitalne statki, a niemieckie siły powietrzne Luftwaffe uruchamiają największą na świecie, podniebną karetkę zakaźną. 

Amerykańska marynarka wojenna, US Navy aktywowała dwa – przebywające w spoczynku od czasów zimnej wojny- pływające szpitale. USNS Comfort oraz USNS Mercy mają zabezpieczyć potrzeby w najbardziej narażonych stanach na wschodnim i zachodnim wybrzeżu.

Oba okręty są największymi na świecie pływającymi jednostkami szpitalnymi. Zbudowane na bazie tankowców, mierzące 272 m długości i 31 m szerokości w swoim wyposażeniu posiadają m.in. w pełni wyposażone sale operacyjne, tysiące łóżek dla pacjentów, laboratorium, aptekę, czy urządzenia do wykonania tomografii komputerowej. Okręty wyposażone są także w stanowisko dla helikoptera. Jednocześnie na pokładzie może pracować 1200 pracowników medycznych.

Wodne szpitale nie zostały jednak przystosowane do opieki nad pacjentami zakaźnymi, posłużą one natomiast jako placówki zastępcze dla stacjonarnych szpitali.

Niemcy z największą na świecie powietrzną karetką zakaźną


Wojskowy sprzęt wytaczają także Niemcy. Siły powietrzne naszego sąsiada, Luftwaffe zaaranżowały samolot Airbus310 w nowoczesny, latający szpital. Samolot pomoże odciążyć m.in włoskie szpitale, a w miniony weekend pojazd przewiózł już pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem z Włoch do Niemiec.

25-osobowy personel medyczny podczas podróży może zaopiekować się 44 pacjentami (16 z 44 łóżek przeznaczono dla osób w ciężkim stanie zdrowia).

Na pokładzie podniebnego szpitala znajduje się m.in.: 16 monitorów „Micropaq” do śledzenia parametrów życiowych pacjentów, urządzenie do analizy krwi „I-Stat”, 2 urządzenia do badania wnętrza płuc przenośny, system USG „SonoSite”, 6 systemów „Barkey” do ogrzewana pacjentów, aparatura do badań EKG, 2 defibrylatory, 16 potrójnych pomp infuzyjnych oraz lodówkę do transportu produktów medycznych

Wojsko Polskie także w gotowości


W gotowości w czasie stanu epidemii pozostaje także Wojsko Polskie, które z ramienia Ministra Obrony Narodowej oddelegowane zostało m.in. do pomocy w nadzorze nad osobami pozostającymi w kwarantannie, denzyfekcji pojazdów sanitarnych oraz placówek ochrony zdrowia, dostaw sprzętu medycznego do tych placówek czy pomocy w zachowaniu kontroli granicznej.

JK