• Home
  • Wiadomości
  • POZNAŃSKI START-UP UBIEGA SIĘ O 700 TYS. EURO. CHCĄ POMÓC W WALCE Z KORONAWIRUSEM

POZNAŃSKI START-UP UBIEGA SIĘ O 700 TYS. EURO. CHCĄ POMÓC W WALCE Z KORONAWIRUSEM

Avatar By on 9 kwietnia 2020 0 206 Views

Poznańska spółka WARMIE zawnioskowała o grant do Komisji Europejskiej w ramach Akceleratora Europejskiej Rady Innowacji w wysokości 700 tys. euro na produkcję urządzenia telemedycznego, który może być stosowany do kontroli pacjentów z koronawirusem.

Jak podaje spółka, dofinansowanie z UE umożliwiłby stworzenie kompleksowego systemu zdalnego monitorowania pacjenta z wykorzystaniem sensora temperatury oraz powiązanej z nim aplikacji. Urządzenie w sposób ciągły kontrolowałoby stan zdrowia i miejsce pobytu osoby poddanej kwarantannie. Środki pozwoliłyby też na opracowanie systemu do wykonywania pierwszej autodiagnozy.

Wniosek o dotację nie uwzględnia wkładu własnego, wynoszącego 30 proc. tej kwoty. Ocena wniosków w tym programie trwa do 2 miesięcy. W takim przypadku wsparcie finansowe byłoby możliwe już w IV kw. 2020 r.

Jak działa urządzenie telemedyczne?

– Urządzenie może monitorować stan pacjenta poddanego kwarantannie, dając ciągłą informację. Przy wzroście temperatury ciała, np. w nocy, wyśle alarm do ośrodka monitorującego. Ponadto precyzyjnie może lokalizować pacjenta. Wysokiej jakości nadzór jest prowadzony przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. System oszczędza ilość pracy służb – zauważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, odpowiedzialny za nadzór medyczny nad projektem.

Ponadto czujnik monitoruje temperaturę ciała u pacjentów, którzy byli narażeni na ryzyko infekcji wirusowych. Analiza danych pozwala na uzyskanie ważnych informacji, np. o korelacji wykresu temperatury z zakaźnością pacjenta. System może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest monitorowanie wielu pacjentów na raz.

– Nie tworzymy narzędzia stricte do walki z koronawirusem. To system, wraz z potrzebnymi narzędziami, który może służyć nie tylko w takich sytuacjach jak obecna, ale też w innych – łagodniej przebiegających infekcjach – podkreśla prof. Banasiewicz.

źródło: WARMIE