Robot Da Vinci

W SZCZECINIE BĘDĄ OPEROWAĆ ROBOTEM DA VINCI

Avatar By on 22 kwietnia 2020 0 262 Views

Grupa Synektik dostarczy system robotyczny da Vinci do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Szpital ten będzie pierwszym zachodniopomorskim ośrodkiem medycznym dysponującym tą technologią. Szczeciński ośrodek planuje wykorzystywać da Vinci m.in. do zabiegów chirurgii ogólnej, operacji urologicznych oraz ginekologicznych, stosowanych w terapii chorych cierpiących na choroby onkologiczne.

Umowa między szczecińskim szpitalem spółką obejmuje dostawę i montaż robota chirurgicznego, jak również szkolenie pracowników i serwis urządzenia. Zgodnie z warunkami umowy Grupa Synektik dostarczy i zainstaluje system jeszcze w tym tygodniu.

– Dzień, w którym w szpitalu na Pomorzanach w Szczecinie zostanie zamontowany robot da Vinci otworzy z pewnością nowy etap chirurgii w naszych klinikach. System ten jest najważniejszym elementem nowo powstałego Klinicznego Centrum Robotyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jestem dumny, bo dołączyliśmy tym samym do pierwszych ośrodków klinicznych w kraju, w którym chirurdzy będą posługiwali się sprzętem światowej klasy. To właśnie przede wszystkim oni odczują inny standard pracy, bo operowanie przy pomocy systemu robotycznego to większa precyzja i lepsza jakość obrazu pola operacyjnego – mówi Marcin Sygut, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie

Szczeciński szpital to dziesiąta placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać autoryzowany system robotyczny da Vinci. Obecnie operacje w asyście tego innowacyjnego urządzenia przeprowadzane są w szpitalach w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Warszawie, Wieliszewie oraz Wrocławiu. Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1200 zabiegów w asyście robotów da Vinci. System wykorzystywany jest obecnie w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii.

Umowa ze szpitalem klinicznym nr 2 w Szczecinie jest trzecim zawartym przez Synektik w obecnym roku finansowym kontraktem na dostawę systemów da Vinci.

– Jesteśmy w dialogu z kolejnymi publicznymi i prywatnymi podmiotami zainteresowanymi wdrożeniem u siebie technologii da Vinci. Szacujemy, że w perspektywie 2-3 lat liczba ośrodków wykorzystujących systemy da Vinci w Polsce co najmniej podwoi się, a projekcja wzrostu liczby zabiegów wykonywanych w asyście systemu zakłada 100% średnioroczne tempo wzrostu do 2022 roku – mówi Cezary Kozanecki, prezes Synektik.