centrum symulacji medycznej

MZ: KOLEJNE CENTRA SYMULACJI MEDYCZNEJ W POLSCE

Avatar By on 23 kwietnia 2020 0 327 Views

Ministerstwo Zdrowia informuje o podpisaniu pierwszych z 21 umów dot. utworzenia centrów symulacji medycznej w Polsce. Łączna wartość wszystkich projektów wyniesie blisko 53 mln zł. Projekt powstaje przy współfinansowaniu z budżetu UE.

Pierwsze umowy podpisały; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Akademia Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Celem tych projektów jest poprawa jakości kształcenia na kierunkach pielęgniarstwa i położnictwa.

Każde monoprofilowe centrum symulacji medycznej wyposażone zostanie w nowoczesny sprzęt i system audio-video, a warunki tam stworzone będą przypominały prawdziwy szpital. Pozwoli to na praktyczne doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego, ale w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie spowoduje krzywdy pacjenta.

Studenci będą mieć możliwość ćwiczenia przypadków skomplikowanych oraz rzadkich z wykorzystaniem przygotowanych scenariuszy w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach.

– Podniosą oni także swoje umiejętności związane z planowaniem, przewidywaniem i komunikacją. Wszystko po to, aby być jeszcze lepiej przygotowanym do zawodu po uzyskaniu dyplomu – informuje resort zdrowia.

Docelowo w projektach z nauki w takich warunkach skorzysta ponad 1500 osób.