TEST NA COVID-19 BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Avatar By on 23 kwietnia 2020 0 233 Views

Amerykańska agencja ds żywności i leków (Food and Drug Administration) dopuściła do obrotu test diagnostyczny z możliwością pobrania wymazu w warunkach domowych. To oznacza pełen proces diagnostyczny bez konieczności opuszczania miejsca zamieszkania.

FDA dopuściła do obrotu w trybie pilnym, do stosowania w przypadkach awaryjnych, stosowanie testu diagnostycznego RT-PCR na próbkach, które do domu pacjenta dostarczy firma LabCorp (Laboratory Corporation of America). 

Decyzja pozwala na badanie próbki pobranej z nosa pacjenta przy użyciu wyznaczonego zestawu do samodzielnego pobrania wymazu przez pacjenta, zawierającego wymazówkę z waty i sól fizjologiczną. Po tym, jak pacjenci pobierają próbki z nosa, wysyłają próbkę w specjalnym izolowanym opakowaniu do laboratorium LabCorp w celu wykonania testu molekularnego. LabCorp zamierza udostępnić zestawy testowe „Pixel by LabCorp” COVID-19 do użytku domowego w większości stanów. Zestawy będą dostarczane na zamówienie lekarza już w najbliższych tygodniu.

Producent zaznacza, że „ze względu na obawy związane ze sterylnością i reaktywnością krzyżową ze względu na nieodłączny materiał genetyczny w wacikach bawełnianych, w tym czasie nie należy stosować innych wacików bawełnianych.”

Polska spółka wyprzedziła Stany

Rozwiązanie brzmi znajomo i nie tak innowacyjnie? Pewnie dlatego, że podobny system na rynku komercyjnych testów diagnostycznych działa już w Polsce. Pisaliśmy o tym na początku kwietnia.

Osoby prywatne mogą przebadać się na obecność koronawirusa

Procedura jest zbliżona. Za pośrednictwem strony internetowej stworzonej na potrzeby działalności Fundacji na Rzecz Perspektyw „CEL” oraz spółką GeneMe , każdy może kupić i zamówić test na koronawirusa. Po uiszczeniu „cegiełki” w wysokości 500 zł do naszego domu zostanie wysłany zestaw, który posłuży nam do samodzielnego pobrania wymazu z nosa. Następnie wymaz ten należy przekazać wolontariuszowi Fundacji na Rzecz Perspektyw „Cel”, który dostarczy materiał do laboratorium. 

Nadal jednak testy te -wykonywane komercyjne- nie są uznawane przez MZ, co może się zmienić po publikacji rozporządzenia MZ ws. nowych zasad dla testów komercyjnych.

Zobacz również:

Test na koronawirusa prywatnie. Gdzie? Jaka cena?